„Jedna ręka strzelała, inna kierowała kulę” – mówił po zamachu na swoje życie 13 maja 1981 roku Jan Paweł II. Zakrwawiony, osuwający się w ramiona towarzyszy papież na oczach świata ukazał kwintesencję chrześcijaństwa: przebaczył muzułmańskiemu zamachowcy. Rok później przez czterdzieści minut modlił się w Fatimie dziękując Maryi za ocalenie. W koronie figury Matki Bożej Fatimskiej umieszczono pocisk, który zdaniem papieża jedynie dzięki interwencji Maryi nie okazał się śmiertelny.
Jan Paweł II (ur. 18 maja 1920 roku w Wadowicach) był jednym z największych Polaków w historii. 16 października 1978 roku został jako pierwszy z naszych rodaków wybrany na następcę świętego Piotra. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał ogromny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej, zwłaszcza na upadek systemu komunistycznego, przyczynił się do poprawienia relacji katolików z żydami, muzułmanami i wyznawcami innych religii. Żaden papież w historii tyle nie podróżował! Jan Paweł odwiedził w czasie swojego pontyfikatu aż 129 państw. Beatyfikował 1340 i kanonizował 483 osoby, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. Wiele jego encyklik (opublikował ich trzynaście) stawało się krokami milowymi w życiu Kościoła.
To on ustanowił Święto Bożego Miłosierdzia. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37, gdy Kościół rozpoczynał celebrację tego święta. Odtąd słowa „Jan Paweł II” i „Boże miłosierdzie” zyskały wspólny mianownik.