nasze media Najnowszy numer MGN 03/2018

KAI/p

dodane 24.05.2010 10:53

Poznańska noc kościołów


Po raz pierwszy w Poznaniu zorganizowano w nocy z sobotę na niedzielę zwiedzanie najpiękniejszych barokowych świątyń połączone z modlitwą i koncertami.

Przed północą w kościele franciszkanów na Wzgórzu Przemysła Mszę św. odprawił abp Stanisław Gądecki. – Podczas wieczoru kościołów warto odkryć piękno Boga, piękno świątyni i piękno człowieka – mówił w homilii metropolita poznański.

Podczas nocy kościołów można było wysłuchać fragmentów Biblii w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka, przerywanych utworami muzycznymi skomponowanymi w tym samym czasie, kiedy powstawał najsłynniejszy polski przekład Biblii.

Odbyły się nabożeństwa z tekstami modlitw, szatami liturgicznymi i argenterią w duchu epoki baroku, można też było zwiedzić muzeum misyjne i zobaczyć makietę dawnego Poznania. Przewodnicy zapoznawali z interesującymi szczegółami barokowych zabytków, na przykład z tajemnicą podwójnego obrazu Matki Bożej wśród aniołów i obróconej w proch rzeźby św. Alojzego Gonzagi w poznańskiej farze.

Noc kościołów odbyła się w trzech najpiękniejszych kościołach barokowych Poznania: w farze, w kościele franciszkanów przy pl. Bernardyńskim i kościele franciszkanów konwentualnych na Wzgórzu Przemysła.
« 1 »

Reklama

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kotek22
  ostatnia aktywność: 15.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 14.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 07.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 72
 • 4
  lenawid
 • 5
  hankabanka