nasze media Najnowszy numer MGN 03/2018

ekologia.pl/p

dodane 12.05.2009 10:13

Warzywny bolid zasilany czekoladą


Wyścigi samochodowe są jednym z najbardziej ekscytujących i dynamicznych sportów. Ta dyscyplina nie jest jednak kojarzona z pojęciem odnawialnych technologii. Naukowcy z University of Warwick w Wielkiej Brytanii chcą to zmienić. Już za kilka tygodni odbędą się testy prędkości skonstruowanego przez nich organicznego bolidu, wykonanego z warzyw i napędzanego biopaliwem z czekolady!

Brzmi nieprawdopodobnie? Ten samochód wyścigowy powstał i bynajmniej nie jest to eksponat. Jeździ na tyle dobrze, że weźmie udział w wyścigu. Projektantom z Warwick Innovative Manufacturing Research Centre przyświecał przy konstrukcji auta jeden cel - udowodnić, że jest możliwa produkcja konkurencyjnych dla F1 aut wyścigowych z wykorzystaniem komponentów przyjaznych dla środowiska. Postawili na zrównoważone zarządzanie zasobami naszej planety, a przy tym udało się skonstruować auto z odnawialnych, ale trwałych materiałów, bez uszczerbku na wydajności pojazdu.

Jak powstawał bolid? Inżynierowie postanowili przyjrzeć się każdemu elementowi samochodu wyścigowego i dla każdego z nich znaleźć organiczny odpowiednik przyjazny dla środowiska. W ten sposób zaopatrzyli bolid w kierownicę wykonaną z marchwi i siedzenia z ziaren soi. Za materiał do budowy nadwozia posłużył ziemniak. Do tego auto posiada nowatorski silnik, zasilany biopaliwem z tłuszczu pochodzącego z czekolady i olejów roślinnych.

Jakby tego było mało, samochód jest zupełnie neutralny dla środowiska. A wszystko dzięki zastosowaniu rewolucyjnego katalizatora do redukcji emisji.

« 1 »

Reklama

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Cybernat2000
  ostatnia aktywność: Dziś 08:31
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 2
  Wiktoriakasińska
  ostatnia aktywność: 07.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 4
 • 3
  nixom
  ostatnia aktywność: 05.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 12
 • 4
  OlaGuga
  ostatnia aktywność: 24.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  ezer_kenegdo
  ostatnia aktywność: 25.11.2017
  łączna liczba komentarzy: 16