40 godzin z Jezusem
Karolina Pawłowska /Foto Gość

40 godzin z Jezusem

Brak komentarzy: 0

Gabriela Szulik

publikacja 15.02.2021 21:30

To nabożeństwo na koniec karnawału i przygotowanie do Wielkiego Postu.

Kiedyś przed Wielkim Postem przez 40 godzin, także w nocy, jedynie z przerwą na Mszę odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu. Obecnie różnie to wygląda w parafiach. Często adoracja Najświętszego Sakramentu trwa od rana do wieczora przez przynajmniej 3 dni tak, aby Najświętszy Sakrament był adorowany w sumie przez ok. 40 godzin. Czasem „czterdziestogodzinne nabożeństwo” to po prostu dłuższa adoracja a bywa, że adoracja odbywa się w trzy kolejne niedziele przed Wielkim Postem.

40-godzinne nabożeństwo ma bardzo bogatą i długą tradycję. Swoimi początkami sięga średniowiecza. Miało ono być wynagrodzeniem za popełnione grzechy. Zaczynało się w ostatnią niedzielę karnawału a kończyło we wtorek wieczorem przed Popielcem. Papież Paweł III pisał, że powstało, aby „ułagodzić gniew Boga, spowodowany występkami chrześcijan, oraz aby udaremnić wysiłki i machinacje Turków, dążących do zniszczenia chrześcijaństwa”.

Dlaczego 40 godzin? Ta liczba często wymieniana jest w Biblii. Zawsze oznacza święty czas. Przed rozpoczęciem nauczania Pan Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni. 40 dni padał deszcz podczas potopu. 40 lat Izraelici błąkali się na pustyni, by dojść do ziemi obiecanej.

Adoracja Najświętszego Sakramentu zawsze umacnia naszą relację z Panem Bogiem i pogłębia naszą wiarę, zawsze warto pobyć z Jezusem.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.