Euro 2012 to impreza upolityczniona jak olimpiada w Moskwie.
Piłkarskie mistrzostwa Europy jeszcze się nie rozpoczęły, a ja mam ich już serdecznie dość. Wcale nie dlatego, że wokół zapanowała futbolowa gorączka, bo wbrew oczekiwaniom UEFA termometry nad Wisłą nie pękają. Bardziej wyeksploatowane są ciśnieniomierze. Koneserzy futbolu, którzy na wieść o przyznaniu Polsce organizacji imprezy skakali z radości, dziś cierpią na depresję, bo nie udało się im kupić biletów. Ewentualnie irytują się stanem dróg. Atmosfera piłkarskiego święta panuje głównie w komercyjnych reklamach telewizyjnych. No i wśród młodszych nastolatków, którym – niczym Indianom w epoce Krzysztofa Kolumba – można wcisnąć każde świecidełko. Z „zestawem kibica” włącznie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Pan premier trochę na wyrost z tym powiedzeniem, zgodnie z zasadą : "konia kują, a żaba nogę podstawia" Otóż panie premierze gospodarzami tego kosztownego cyrku są zwekslowani przez pana uroczego ministra Nowaka podwykonawcy - budowniczy dróg i stadionów. W końcu to z ich pieniędzy mamy te igrzyska...
Pozdrawiam
Wojciech M - Kaszub ergo Polak z Kaszub ergo z Polski
Podzielam pogląd wyrażony przez osobę o nicku mnr10, że redaktor powinien pisać o czymś, o czym ma pojęcie. Pan Wencel powinien z dobrej rady skorzystać, bo to mu wyjdzie na dobre.
Po drugie - redaktor dziwi się, ale tylko trochę naiwności tych, którzy liczyli na przeżycie szczególnych emocji na stadionie. Czyżby nie wiedzieli, że w naszych czasach imprezy tego typu organizowane są głównie dla „rodziny UEFA”, polityków, biznesmenów i reklamodawców ? - dodaje.
Nawet gdybym chciał merytorycznie polemizować z taką tezą, to niezwykle trudno jest odnosić się do takiej głupoty. Jeżeli redaktor taki odważny w głoszeniu tych bzdur i dyskredytowaniu prawdziwych przeżyć tysięcy kibiców, to mógł np. po meczu Rosji z Czechami wyjść przed stadion i wygłosić te bzdury.
Po trzecie - redaktor przyznaje się, że jest kibicem starego typu i drażni go komercjalizacja wielkich imprez sportowych. Rozumiem, że woli imprezy finansowane z budżetu państwa, skromniejsze, bez rozgłosu i reklam, no i organizowane w trybie non profit, by nie nabijać kieszeni nikomu.
To zrozumiałe, dla kogoś, kto jest politycznym przeciwnikiem tego wszystkiego, co się w Polsce zmienia od 23 lat. Widać, że mentalnie zatrzymał się redaktor na klepisku małego wiejskiego boiska sprzed ćwierćwieku, ale przecież i wtedy mała komercjalizacja była na porządku dziennym.
Po czwarte - dla Pana Wojciecha główny powód niechęci wobec Euro 2012 jest jednak inny. To nadal nie wyjaśniona sprawa Julii Tymoszenko, a także to, że Polski rząd chce wykorzystać ewentualny sukces piłkarzy do utrzymania władzy. Dodaje, że Rosja właśnie zaczęła bawić się z nami w kotka i myszkę. Dlatego uważa, że jest to upolityczniona impreza sportowa i przyrównuje ją do Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 r.
Niezależnie od tego, że IO w Moskwie, to była inna epoka, to w sprawie szlachetnego ducha rywalizacji i nie łączenia tych igrzysk piłkarskich z bieżącą polityką wypowiadali się także polscy biskupi, czego Pan redaktor nie chciał zauważyć. Polski rząd nie musi czekać na sukces piłkarzy, bo już dziś wiadomo, że to może być niezwykle trudne. Sukcesem tego rządu będzie organizacja i przygotowanie się Polski do tych mistrzostw. Owszem drogie, ale fantastyczne, podziwiane przez wszystkich gości stadiony i cała infrastruktura wokoł imprezy, dają nam Polakom ogromną satysfakcję, że my też potrafimy. Zresztą pięknie to opisała włoska "La Respubblica" w swoim dodatku.
Jednakże Pan redaktor nie potrafi zasnąć ze świadomością, że los gabinetu Donalda Tuska naprawdę w dużym stopniu zależy od wyników reprezentacji. Dodaje, że większość Polaków udowodniła już kilkakrotnie, że w wyborach parlamentarnych i prezydenckich kieruje się powierzchownymi kryteriami, medialną propagandą i aktualnym nastrojem. Przyrównuje obecną sytuację do igrzysk w dawnych wiekach, gdzie główna idea, która przyświecała władzy to: zamienić obywateli w bezmyślną masę, która pozwoli się łatwo kontrolować.
Przyznam szczerze, że jak na katolickiego dzienikarza i poetę zarazem, jest to zdumiewająco niskie mniemanie o rodakach i obywatelach demokratycznego państwa. Ale znając dotychczasową twórczość publicystyczną redaktora nie spodziewałem się niczego innego.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.