Enigma i polscy matematycy

Brak komentarzy: 0

publikacja 13.06.2024 05:00

1932-1945, Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki łamią kod maszyny szyfrującej Enigma, co pomaga Aliantom wygrać II wojnę światową

Wiedzieć co zamierza wróg to połowa sukcesu na wojnie. Aby chronić swoją korespondencję Niemcy stworzyli specjalną maszynę szyfrującą Enigmę. Liczba kombinacji literowych jakie urządzenie posiadało, sprawiało że złamanie jej szyfru wydawało się niemożliwe. Jednak w 1932 roku Biuro Szyfrów Wojska Polskiego zatrudniło do pracy młodego matematyka z Uniwersytetu Poznańskiego – Mariana Rejewskiego. Razem z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim postanowili pokonać Enigmę niestosowaną metodą matematycznej kombinatoryki. Dzięki pomocy danych z francuskiego wywiadu, udało im się odtworzyć schemat działania maszyny, a w tajnym ośrodku w Pyrach skonstruowali różne urządzenia do odczytywania niemieckich depesz. W przededniu wybuchu wojny Polacy jako jedyni na świecie odczytywali większość wiadomości zaszyfrowanych Enigmą. Po wybuchu wojny, matematycy i pozostały personel ośrodka w Pyrach został ewakuowany. Wcześniej wiedzę i repliki maszyn przekazano Francuzom i Brytyjczykom, aby pomóc w pokonaniu Rzeszy. W czasie wojny Polacy dalej pracowali wspomagając alianckich kryptologów. Niestety Jerzy Różycki zginął w katastrofie morskiej 9 stycznia 1942 roku. Szacuje się że praca polskich matematyków i wiedza jaką przekazali brytyjskim kryptologom z Bletchley Park skróciła wojnę o 3 lata.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.