nasze media Mały Gość 12/2024

KAI/k

dodane 13.09.2007 14:14

Polscy Tatarzy rozpoczęli ramadan

Pierwszy dzień ramadanu, muzułmańskiego miesiąca postu, przeżywają 13 września polscy Tatarzy.

Nabożeństwa rozpoczynające muzułmański post zostały odprawione m.in. w białostockich domach modlitwy oraz w Bohonnikach i Kruszynianach.

W Województwie Podlaskim jest największe skupisko polskich Tatarów. W całym kraju mieszka około 6 tysięcy wyznawców islamu. Są to przede wszystkim Tatarzy zamieszkujący terytorium Rzeczypospolitej od 600 lat.

Post obowiązuje od wschodu do zachodu słońca. Muzułmanie muszą powstrzymać się zupełnie od jedzenia, picia i korzystania z używek a nawet używania wulgarnych słów.

"Trzeba skupić się na rzeczach dobrych(...). Jest zalecane, aby dawać darowizny, wspierać akcje dobroczynne. Obowiązkiem muzułmanina jest dać jałmużnę przed zakończeniem postu" - mówi Tomasz Miśkiewicz, który jest zwierzchnikiem społeczności muzułmańskiej w Polsce.

W czasie ramadanu muzułmanie spożywają dwa posiłki dopiero po zachodzie słońca. Są to zwykle: iftar i suhoor jedzony przed świtem.

Post jest piątym filarem islamu. Z postu zwolnione są osoby chore, kobiety w ciąży, dzieci do lat siedmiu oraz osoby w podróży dłuższej niż trzy dni i ciężko pracujące, jednak pod warunkiem odbycia dni postnych w innym terminie.

W czasie ramadanu odprawiane są specjalne nabożeństwa, w czasie których jest recytowany Koran. W ciągu 29 lub 30 dni, czyli tyle ile trwa miesiąc ramadan, recytowany jest właściwie cały Koran. Ostatniego dnia uroczyście recytuje się zakończenie Koranu.

« 1 »