Polscy Tatarzy rozpoczęli ramadan

KAI/k

publikacja 13.09.2007 14:14

Pierwszy dzień ramadanu, muzułmańskiego miesiąca postu, przeżywają 13 września polscy Tatarzy.

Nabożeństwa rozpoczynające muzułmański post zostały odprawione m.in. w białostockich domach modlitwy oraz w Bohonnikach i Kruszynianach.

W Województwie Podlaskim jest największe skupisko polskich Tatarów. W całym kraju mieszka około 6 tysięcy wyznawców islamu. Są to przede wszystkim Tatarzy zamieszkujący terytorium Rzeczypospolitej od 600 lat.

Post obowiązuje od wschodu do zachodu słońca. Muzułmanie muszą powstrzymać się zupełnie od jedzenia, picia i korzystania z używek a nawet używania wulgarnych słów.

"Trzeba skupić się na rzeczach dobrych(...). Jest zalecane, aby dawać darowizny, wspierać akcje dobroczynne. Obowiązkiem muzułmanina jest dać jałmużnę przed zakończeniem postu" - mówi Tomasz Miśkiewicz, który jest zwierzchnikiem społeczności muzułmańskiej w Polsce.

W czasie ramadanu muzułmanie spożywają dwa posiłki dopiero po zachodzie słońca. Są to zwykle: iftar i suhoor jedzony przed świtem.

Post jest piątym filarem islamu. Z postu zwolnione są osoby chore, kobiety w ciąży, dzieci do lat siedmiu oraz osoby w podróży dłuższej niż trzy dni i ciężko pracujące, jednak pod warunkiem odbycia dni postnych w innym terminie.

W czasie ramadanu odprawiane są specjalne nabożeństwa, w czasie których jest recytowany Koran. W ciągu 29 lub 30 dni, czyli tyle ile trwa miesiąc ramadan, recytowany jest właściwie cały Koran. Ostatniego dnia uroczyście recytuje się zakończenie Koranu.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona