Działająca w Wielkopolsce Parowozownia Wolsztyn to ostatnia w świecie parowozownia, która obsługuje planowe przewozy pasażerskie trakcją parową na normalnym torze. Dysponuje trzema czynnymi parowozami, obecnie wszystkie są w naprawie.
Jeśli powiodą się rozmowy z właścicielem, być może już niebawem do Wolsztyna trafi jedyny obecnie czynny parowóz normalnotorowy w Polsce – wyremontowany w ubiegłym roku przez Klub Sympatyków Kolei (KSK) we Wrocławiu TKh 05353 z 1953 roku.
Dyrektor Parowozowni Wolsztyn Waldemar Ligma powiedział, że chciałby kupić i wyremontować jeszcze jeden niewielki parowóz. Także on miałby obsługiwać ruch turystyczny.
"Chcemy kupić parowóz TKi3, który jest w tej chwili w Jarocinie. To jest lokomotywa, której właścicielem jest Poznański Klub Modelarzy Kolejowych. Jeśli ją kupimy, sprowadzimy ją do siebie i zaczynamy remont. Także ten parowóz mógłby jeździć u nas na krótkich, turystycznych trasach" - powiedział.
Obecnie w naprawie są dwa wolsztyńskie parowozy: Pt47-65 został wysłany do Czech, Ol49-59 jest naprawiany przez firmę ZUT Wągrowiec. Trzeci parowóz jest przygotowywany do naprawy.
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się zbiórka środków na odbudowę stojącego w Parowozowni Wolsztyn parowozu Tr5-65.
Parowóz z 1921 r. to ostatnia zachowana na świecie lokomotywa tej serii. Zbudowana została w fabryce Orenstein & Koppel w Berlinie.
"Dogadujemy się z firmami zagranicznymi w kwestii przekazania potrzebnych środków , czekamy też na przyjazd miłośników kolei z Japonii, którzy mają przywieźć zebrane u siebie pieniądze" - poinformował.
W ostatnim czasie dyrektor Parowozowni Wolsztyn spotkał się w Brukseli z miłośnikami i właścicielami parowozów z Belgii, Francji, Luksemburga i Holandii.
"Jest bardzo duże zainteresowanie udziałem poszczególnych firm z tych krajów w funduszu odbudowy wolsztyńskich parowozów. Chcemy korzystać z doświadczeń zagranicznych pasjonatów - wiele tych osób ma swoje prywatne parowozownie - w kwestii pozyskiwania środków bezpośrednio z Unii Europejskiej. Będziemy też zabiegać o patronat Komisji Europejskiej nad Parowozownią Wolsztyn, ostatnią na świecie jednostką tego typu" - powiedział.
Składy prowadzone przez parowozy z Wolsztyna powinny wrócić do rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich około połowy roku.
Parowozownia Wolsztyn jest ostatnią czynną parowozownią na świecie, która obsługuje planowe przewozy pasażerskie trakcją parową na normalnym torze. W swoich zbiorach ma około 20 parowozów różnych serii.
Obecnie Parowozownia Wolsztyn stanowi instytucję kultury Województwa Wielkopolskiego utworzoną w 2016 r. przez województwo, gminę Wolsztyn, powiat Wolsztyn i PKP Cargo SA.