70 lat Apelu Jasnogórskiego
Monika Łącka

70 lat Apelu Jasnogórskiego

Brak komentarzy: 0

KAI/Gabriela Szulik

publikacja 10.12.2023 22:15

To najbardziej charakterystyczne dla Jasnej Góry nabożeństwa. Co wieczór o godz. 21 dzięki transmisjom gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą

Idea Apelu zrodziła się 8 grudnia 1953 r. w Kaplicy Matki Bożej, gdy paulini i członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego prosili Maryję o uwolnienie uwięzionego przez komunistów kard. Wyszyńskiego i za Ojczyznę.

Apel Jasnogórski od samego początku stał się szczególnym nabożeństwem. Przez wstawiennictwo Matki Najświętszej polecane są codziennie na Jasnej Górze sprawy Polaków i Polski. Ta modlitwa co wieczór gromadzi nawet kilka milionów wiernych.

Apel Jasnogórski miał różne melodie i był śpiewany w różnych wersjach. Autorem najbardziej znanej i rozpowszechnionej melodii jest ks. Stanisław Ormiński, salezjanin, który skomponował ją w 1956 r. W Kaplicy Matki Bożej znajduje się poświęcona mu pamiątkowa tablica.

Z okazji jubileuszu modlitwy apelowej Poczta Polska wprowadzi do emisji znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i apelowymi słowami: „Jestem, pamiętam, czuwam”.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.