Młodzież dla Niezłomnych

Młodzież dla Niezłomnych

Brak komentarzy: 0

Gabriela Szulik

publikacja 28.02.2023 13:49

Ponad pięciuset uczniów ze 158 śląskich szkół zameldowało swój udział w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych

W Bytomiu, w auli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. W konkursie, który od ośmiu lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska, wzięło już udział 2541 uczniów województwa śląskiego. W tym roku, do przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych, zameldowała się rekordowa liczba 552 uczniów, ze 158 szkół.

Żołnierze Wyklęci po II wojnie światowej nie złożyli broni i stanęli do nierównej walki z komunistycznym okupantem, z narzuconą przez Rosję władzą. Wyklęci za swoją niezłomność, za swój opór zapłacili najwyższą cenę. Do dziś ich bezimienne groby rozsiane się po całym kraju. Komuniści grzebiąc niezłomnych w bezimiennych dołach posiali ziarno, z którego wzrosło nowe pokolenie Polaków poszukujących prawdy o Wyklętych bohaterach” – mówiła w swoim wystąpieniu Europoseł Jadwiga Wiśniewska. „To budujące, że uczniowie dotarli do rodzin Żołnierzy Wyklętych, opisali historie swoich krewnych, którzy byli częścią antykomunistycznego podziemia, a także odnaleźli ostatnich świadków historii, tak jak Maja Dziub z Zawiercia, która dotarła do por. Mieczysława Rosoła ps. „Wąsik”, ostatniego żyjącego Żołnierza Wyklętego z powiatu zawierciańskiego. Był to ostatni wywiad, jakiego udzielił. Zmarł 16 lutego, w wieku 102 lat”.

Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę prac w formie wywiadów, filmów, piosenek, prezentacji i animacji komputerowych. W ten sposób uczniowie wydobyli z niepamięci Żołnierzy Niezłomnych.

 

Laureaci wraz z opiekunami na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej odwiedzą Parlament Europejski w Brukseli.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.