Muzeum Obwarzanka
Sprzedaż obwarzanków w pobliżu krakowskiego rynku PAP Jacek Bednarczyk

Muzeum Obwarzanka

Brak komentarzy: 0

PAP / Gabriela Szulik

publikacja 07.11.2017 16:55

Niemal wszystko o tajnikach robienia tradycyjnego, krakowskiego przysmaku będzie można nie tylko dowiedzieć się, ale również go skosztować i samodzielnie przygotować.

Nie jest to typowe muzeum z eksponatami w gablotach. Ale niewielki lokal tuż obok Starego Kleparza (najstarszego placu targowego Krakowa), gdzie będzie można wypić kawę, zjeść kanapkę na bazie obwarzanka i poznać jego historię.

Nietypowe muzeum o przysmaku znanym w Krakowie od 600. lat postanowili otworzyć państwo Marta Krzyżek-Siudak i Wojciech Siudak. Na ścianach lokalu widnieją stare zdjęcia sprzedawców obwarzanków z lat 60. i 70.

Pierwsze wzmianki o wypieku obwarzanków w Krakowie pochodzą z końca XIV wieku. W rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi z lat 1388-1420 zachowała się z 2 marca 1394 roku następującą informacja: „Dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz”.

Tradycja wypieku obwarzanków przetrwała do dziś. Są sprzedawane w całym mieście z charakterystycznych przeszklonych wózków.

Tradycyjny obwarzanek krakowski musi być zwinięty jak spirala z dwóch albo trzech wałeczków ciasta. Może być posypany solą, makiem lub sezamem. Każdy obwarzanek ma inny kształt bo jest ręcznie formowany.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.