O wędrowaniu w muzeum

O wędrowaniu w muzeum

Brak komentarzy: 0

PAP/Gabriela Szulik

publikacja 14.07.2024 14:58

Pocztówki z odwiedzanych miejsc, pamiątki z podróży i dewocjonalia przywiezione z pielgrzymek.

Na wystawie  „Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie znalazła się XIV-wieczna muszla związana z pielgrzymowaniem do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela i tunika rdzennego mieszkańca peruwiańskiej Amazonii.

Na wędrowanie muzealnicy proponują spojrzeć z perspektywy turystów podczas wakacyjnej podróży, pielgrzymów zmierzających do sanktuariów i migrantów szukających bezpiecznego miejsca na ziemi.

„Przedmioty przywożone z wakacji czy pielgrzymek to rzeczy drobne, tanie, dostępne dla każdego. W przypadku pamiątek dewocjonaliów są to pojemniki na wodę ze źródełek, relikwiarze czy wręcz przedmioty mające sławę relikwii, jak gwóźdź przywieziony z Kalwarii Zebrzydowskiej. W tej części warto zwrócić uwagę na muszlę związaną z pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela, datowaną na XIV wiek. To jedna z najstarszych muszli zachowanych w zbiorach polskich" – wskazał Grzegorz Graff z krakowskiego muzeum.

Ekspozycja będzie dostępna w Domu Esterki Muzeum Etnograficznego w Krakowie przy ul. Krakowskiej 46 do 6 października.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.