Od 18 do 24 kwietnia 2010 obchodziliśmy w Polsce po raz drugi Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Patrzymy na Jezusa – miłosiernego i wiarygodnego arcykapłana”. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łostówce już w ubiegłym roku – jako jedna z nielicznych – włączyła się w tę inicjatywę.
W tym roku z zapałem przystąpiliśmy do realizacji programu. Rozpoczęła go pogadanka pani katechetki na temat Pisma Świętego - tego nie zawsze docenianego i w pełni wykorzystywanego skarbu naszej wiary, ale i ogólnoludzkiej kultury.
Przygotowaliśmy gazetki, które przypomniały nam podstawowe informacje o Piśmie Świętym, przybliżyły temat kapłaństwa w biblii oraz zaprezentowały rośliny biblijne.
Towarzyszyła im mała wystawa z różnymi wydaniami Pisma Świętego.
Wzorem ubiegłego roku zorganizowaliśmy Loteryjkę Biblijną, w której każdy wylosowany fant miał nie tylko ścisły związek z Pismem Świętym, ale także dołączony rulonik z odpowiednim jego fragmentem. Tak więc do pluszowego psiaka dołączona była piękna przypowieść o Bogaczu i ubogim Łazarzu (któremu psy przychodziły w jego niedoli lizać rany), do owieczki – przypowieść o Dobrym Pasterzu, do świnek – przypowieść o Synu marnotrawnym, który musiał pasać te zwierzęta. Kto zaś wylosował porcję smakowitego miodu, mógł przeczytać, że podobnym żywił się Jan Chrzciciel. Dowiedzieliśmy się przy okazji, jak wyglądała soczewica, za którą Jakub kupił pierworództwo oraz gorczyca z przypowieści o ziarnie gorczycy właśnie.
Starsze klasy oglądały prezentację multimedialną „Jak powstawało Pismo Święte”:
A maluchy z zapałem układały puzzle biblijne:
Ale prawdziwym „hitem” naszego Tygodnia było przepisywanie Ewangelii wg św. Marka na zwój. W czasie I Tygodnia urządziliśmy maraton czytania tej Ewangelii, w tym roku postanowiliśmy przepisać ją wspólnymi siłami w formie, w jakiej początkowo powstawały wszystkie księgi Pisma Świętego. Samo słowo „Biblia” pochodzące z języka greckiego, oznacza właśnie „zwój”.
Było to rzeczywiście „pospolite ruszenie”. O inauguracyjny wpis poprosiliśmy Panią dyrektor. A potem pisali wszyscy: nauczyciele, uczniowie, rodzice, a nawet całe rodziny:
W nasz maraton włączył się także Ksiądz Proboszcz naszej pod wezwaniem parafii św.Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, Jerzy Raźny. A zakończyła go pani katechetka, która zapaliła nas do tego pomysłu. Naszą pracę finalizowaliśmy na święto Ewangelisty Marka, które przypada 25. kwietnia.
Efekt był naprawdę imponujący. Zapisaliśmy 27 arkuszy papieru kancelaryjnego, pismem wyrobionym i równym, ale też uroczymi kulfonami pierwszo- i drugoklasistów.
W ramach naszego Tygodnia klasy IV-VI wzięły udział w Quizie Biblijnym:
Najbardziej „ubiblijnioną” klasą w szkole okazałą się klasa V.
Ogłosiliśmy także 2 konkursy: literacki o swoim spotkaniu z Biblią, oraz plastyczny polegający na wykonaniu ilustracji do przepisywanej Ewangelii według Świętego Marka. Mamy nadzieję, że niebawem piękne prace wzbogacą nasz zwój. Za dochód z ubiegłorocznej loteryjki biblijnej zakupiliśmy 5 egzemplarzy Pisma świętego, które przekazaliśmy naszym rodakom z Ukrainy, z Gródka Jagiellońskiego. Ale nie poprzestaliśmy na wysyłce Biblii – już 3-krotnie posyłaliśmy na Ukrainę paczki z lekami, pomocami szkolnymi, zabawkami i słodyczami na Święta. Tak spotkanie z Biblią zaprowadziło nas do serca Biblii, którym jest miłość bliźniego.