GDYBY NIE TATA
David Villa Sánchez urodził się 3 grudnia 1981 roku w małej wsi Langreo leżącej w hiszpańskiej Asturii. Był dzieckiem, gdy spadł ze schodów i złamał lewą nogę w 3 miejscach. Ale dzięki rehabilitacji tak ją wzmocnił, że swobodnie mógł grać w piłkę obiema nogami. Teraz to jego wielki atut. Drugi kryzys przyszedł, gdy Villa miał 14 lat. Po kłótni z trenerem długo siedział na ławce rezerwowych. Chciał już zrezygnować z gry w piłkę. Wtedy pomógł mu tata. Zawsze kibicował synowi i wspierał go. Gdy szkoleniowcy zdecydowali, że David nie ma zbyt wielkiego talentu i nie opłaca się go wozić autobusem na treningi, tata przywoził go do UP Langreo, byle chłopak grał. Dzięki temu kilka lat później David Villa rozpoczął grę w Sportingu Gij ón, a potem w pierwszoligowym Realu Saragossie.
GÓRNICZE TRADYCJE
I tata, i dziadek, i pradziadek Villi byli górnikami. Dlatego, gdy świat obiegła wiadomość, że w chilij skiej kopalni zostali uwięzieni górnicy, David wysyłał im wspierające SMS-y. A na koszulce Barcelony, którą przekazał górnikom rurą komunikacyjną, napisał: „Odwagi i wytrwałości. Jestem z wami”. Stale był w kontakcie z córką jednego z nich, dawnego piłkarza Franklina Lobos. W przeciwieństwie do wielu piłkarskich gwiazd, David nie gra samolubnie. Często podaje piłkę, asystując przy golach kolegów. Ciekawostką jest to, że żona Davida też grała w piłkę nożną na pozycji obrońcy. Mają dwie córki. Imię starszej, Zaidy, wraz z fl agą Asturii i Hiszpanii nosi Villa na swoich korkach.
ZAWSZE SKUTECZNY
Od samego początku David Villa imponował skutecznie strzelanymi golami. W pierwszym sezonie, grając w Primera División, 17 razy trafi ł do bramki. Powołano go do reprezentacji Hiszpanii, a kibice skandowali: „Illa illa illa, Villa maravilla”, czyli Villa cudowny. W 2005 roku zawodnik przeszedł do Valenci. – Villa zawsze miał jasno obraną drogę i własne spojrzenie na futbol – mówią o nim znajomi. – Dlatego jeżeli to było konieczne i dobre dla niego, nie wahał się przed zmianą klubu. Już w pierwszym meczu w nowym klubie zdobył bramkę. A w spotkaniu z Athletic Bilbao strzelił 3 gole w ciągu 5 minut. Tamten sezon zakończył jako drugi najlepszy strzelec ligi. Przegrał tylko jedną bramką z Samuelem Eto’o. Jego średnia to ok. 20 goli na sezon. W Mistrzostwach Europy w 2008 roku, które zresztą zakończyły się zwycięstwem Hiszpanii, został królem strzelców, a dwa lata później, podczas Mistrzostw Świata, wicekrólem. Zdobywając w reprezentacji 44. bramkę w meczu ze Szkocją, wyrównał rekord najlepszego strzelca w historii hiszpańskiej drużyny narodowej Raúla Gonzáleza. Różnica polega na tym, że Raúl potrzebował na to 102 mecze, natomiast Villa 68. Od obecnego sezonu David Villa jest zawodnikiem FC Barcelony.
David Villa Sánchez
Data i miejsce urodzenia: 3 grudnia 1981 Langreo Hiszpania
Pseudonim: El Guaje (Bachor)
Pozycja: napastnik
Wzrost: 175 cm
Masa ciała: 69 kg
Obecny klub: FC Barcelona
Numer: 7
Gole: w reprezentacji – 45 (październik 2010), w lidze, Lidze Mistrzów i Pucharach – 199 (wrzesień 2010).