nasze media Mały Gość 12/2024

Adam Śliwa

|

MGN 03/2011

dodane 15.02.2011 12:57

Mamo, chciałbym psa ...

Czy pies ze schroniska, to dobry pomysł? Nie wiadomo przecież, jaki ma charakter i jaka jest jego przeszłość. Czy w ogóle się do nas przyzwyczai? A jeśli będzie agresywny?

Przygarnięcie psa to bardzo poważna decyzja. Bo zwierzę to żywa istota, która też potrafi się cieszyć, tęskni i mocno przeżywa porzucenie. – To zrozumiałe, że boimy się przygarnąć psa ze schroniska – mówi Sandra Korzycka, pracownik schroniska dla zwierząt „Psitul mnie” w Zabrzu. – Boimy się jego przeszłości. Nie wiemy, czy pies jest agresywny, jak się zachowuje, czy nie będzie z nim problemów? – To prawda, każde zwierzę jest inne i nigdy nie ma pewności, jak się zachowa – dodaje pani Korzycka. Psy do schronisk trafiają z różnych powodów. Oddają je tam ludzie po śmierci właściciela albo pracownicy zabierają je z ulicy po telefonie policji lub mieszkańców. Często też do schronisk dla zwierząt trafiają psy zagubione. – Nie należy się bać, że trafi  się na agresywnego psa – mówi pani

Sandra. – Takie psy, jeżeli miałyby być groźne dla ludzi, od razu są usypiane. Poza tym wszystkie psy w schronisku są zaszczepione. Niektóre mają nawet wszczepiony specjalny chip ze swoimi danymi, na wypadek, gdyby się zgubiły. – Wiele osób przychodzących do nas boi się też ewentualnego potomstwa psa – mówi pani Sandra. – Dlatego od razu zastrzegają na przykład, że nie chcą, by ich wybranym psem była suczka. Tymczasem tym nie trzeba się przejmować, bo wszystkie psy są sterylizowane, czyli pozbawione płodności. – Warto też wiedzieć – dodaje pani Sandra – że w schroniskach istnieje tak zwana „czarna lista”. Są na niej nazwiska ludzi, którzy znęcali się nad zwierzętami albo wiele razy brali je i oddawali z powrotem. Najważniejsze to pamiętać, że pies nie jest zabawką, którą się wyrzuca albo oddaje z powrotem, gdy się znudzi.

Zanim zabierzesz psa ze schroniska
☻ Psa ze schroniska może zaadoptować tylko osoba pełnoletnia, dlatego do takiego ośrodka najlepiej wybrać się razem z rodzicami.
☻ Przedtem w domu trzeba porozmawiać o tym zamiarze i zapytać, czy wszyscy zgadzają się na psa i czy na przykład któryś z domowników nie jest uczulony na sierść.
☻ W schronisku należy powiedzieć, jakiego psa chcecie mieć w domu. Pracownik powinien wiedzieć, jak duże jest wasze mieszkanie, czy może macie dom z ogrodem, czy w domu są małe dzieci itp. Od tego zależy wybór psa. Bo na przykład w mieszkaniu w bloku lepiej mieć mniejsze psy.
☻ Do schroniska trzeba zabrać ze sobą smycz i obrożę. Dobrze też zabrać koc, na którym pies będzie mógł się położyć.
☻ W domu warto przygotować dwie miski, jedną z czystą wodą, a drugą na jedzenie, i jakąś zabawkę do gryzienia.

A jeśli nie możesz zabrać psa ze schroniska?
☻ To nie koniec świata. – Możesz adoptować psa wirtualnie.
☻ Wybierasz psa i co miesiąc wpłacasz 30 zł. Jeśli adoptujesz psa z kolegami czy z koleżankami – koszty rozkładają się na ilość osób. Pieniądze są przeznaczane tylko dla Twojego wybrańca. Warto się też dowiedzieć czy można wybranego psa wyprowadzić czasem na spacer. Niektórzy opiekunowie wysyłają nawet swoim podopiecznym paczki ze smakołykami.
☻ Gdy skończysz 16 lat, możesz zostać wolontariuszem w schronisku.
☻ W szkole można zorganizować zbiórkę koców, środków czystości czy karmy dla psów i przekazać do schroniska.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..