Maleńkie roztocza, ślimaki, owady, niezliczone bezkręgowce, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. To zwierzęta żyjące w Polsce.
Świat zwierząt jest niewiarygodnie wielki. Zoolodzy opisali dotąd prawie półtora miliona gatunków, ale sądzą, że może ich być nawet kilkanaście milionów. Niektóre - jak roztocza - są tak małe, że trudno je dostrzec gołym okiem. Inne są wielokrotnie większe od człowieka. Zwierzęta różnią się nie tylko wielkością, ale też budową, ubarwieniem i trybem życia. Mieszkają w wodach stojących, płynących, na łąkach i polach, w lasach i zaroślach, na wsi i w mieście, a niektóre nawet w naszych mieszkaniach. W Polsce występuje ich około 40 tys. gatunków. Najwięcej u nas, bo aż 28 tysięcy, żyje owadów. Na drugim miejscu są ptaki. Niewiele zwierząt w naszym kraju jest niebezpiecznych.
Na pewno należy do nich jadowita żmij a zygzakowata. Niebezpieczne bywają też pszczoły, osy, zwłaszcza szerszenie i ropuchy, których gruczoły wydzielają toksyczne substancje. Warto trzymać się z daleka od dzikich zwierząt, które nie boją się ludzi, bo mogą być chore na wściekliznę. Należy też uważać na kleszcze. Wiele żyjących u nas zwierząt jest pod ochroną. Obowiązuje wobec nich zasada: „Można się im przyglądać, ale nie wolno ich niepokoić”. Warto pamiętać, że wszystkie zwierzęta są w przyrodzie potrzebne, chyba że są to szkodniki albo natrętne komary. Poniżej kilka przykładów zwierząt żyjących w różnych środowiskach: w wodzie, w lesie, na łące i w mieście.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.