Nie zawsze mile widziani goście, a właściwe wszędzie im dobrze. Owady mieszkają w wodzie, na łąkach, polach, w lasach i zaroślach, a nawet w naszych mieszkaniach.
W Polsce żyje około 28 tysięcy gatunków owadów. To trzy czwarte wszystkich zwierząt w naszym kraju. Dorosłego owada najłatwiej rozpoznać nie po skrzydłach, ale po trzech parach nóg. Na głowie prawie każdego dorosłego owada znajdują się czułki i oczy, czasem tak ogromne, że zajmują całą powierzchnię głowy. Owady z tak dużymi oczami mają doskonały wzrok. Na czułkach natomiast mają narządy dotyku i węchu a czasem również smaku i słuchu. Niektórym owadom czułki zastępują więc palce, nos, język i uszy.
Wiele owadów jest pożytecznych. Na przykład pszczoły i motyle zapylają większość kwiatów. Bez nich nie byłoby owoców ani nasion. Pszczoła miodna natomiast daje jeszcze pyszny miód. Są owady drapieżne, jak trzyszcze czy biedronki, które tępią szkodniki i człowiekowi trudno byłoby poradzić sobie bez ich pomocy. Sporo jest jednak owadów szkodliwych, na przykład stonka ziemniaczana, która pożera upraw y ziemniaków, mszyce ssące soki roślin czy trzpiennik niszczący drewno. Istnieją też owady bardzo dokuczliwe, jak komary, bąki, pchły, wszy i pluskwy domowe. Natrętne muchy też potrafi ą nieźle uprzykrzyć życie. Dość uciążliwe w mieszkaniu jest również towarzystwo prusaków czy mrówek faraona. Na szczęście w Polsce prawie nie ma owadów niebezpiecznych. Należy jednak strzec się pszczół i os, zwłaszcza szerszeni, gdyż ich użądlenia są bolesne, a dla osób uczulonych na jad mogą okazać się śmiertelnie groźne. W książce „Jaki to owad?” podzielono je na sześć grup. Poniżej przedstawiciele błonkówek, muchówek, pluskwiaków, motyli, chrząszczy i innych owadów.
Hurtnica pospolita
HURTNICA POSPOLITA występuje od kwietnia do października i osiąga długość do 0,9 cm. To najpospolitsza i najliczniejsza mrówka. Jest czarnobrązowa, nieraz prawie czarna, pokryta gęstymi cieniutkimi włoskami. Hurtnice są bezskrzydłe, poza tymi, które latem odbywają lot godowy. Gniazda zakładają pod kamieniami, płytami chodnikowymi czy odstającą korą. Można ją też spotkać w mieszkaniu.
Czy wiesz?
W Polsce, w nasłonecznionych, suchych miejscach występuje mrówka czerwonobrązowa - wścieklica uszatka. Lubi siedzieć przede wszystkim pod kamieniami. W odróżnieniu od hurtnicy pospolitej jest uzbrojona w żądło i jak wszystkie wścieklice potrafi bardzo boleśnie użądlić. W Polsce żyje kilkanaście gatunków wścieklic. Największa - wścieklica dorodna - mieszka w rejonach górskich.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.