Wykorzystanie ciekawości świata u dzieci i skierowanie jej na właściwe tory jest głównym celem Uniwersytetu Dziecięcego Unikids. Wszystkie zajęcia odbywają się pod okiem wykładowców uniwersyteckich. Uczelnie dla dzieci w Polsce powstają w kolejnych miastach.
Placówki można znaleźć przy wyższych uczelniach w 14 miastach: Bielsku-Białej, Kędzierzynie-Koźlu, Namysłowie, Brzegu, Bytomiu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Kielcach, Legnicy, Jaworznie i Trójmieście.
Edukacja w takich placówkach jest odpłatna.
"Dzieci w wieku do 12 lat dopiero kształtują swoje zainteresowania. Naszym celem jest propagowanie nauki i pokazanie najmłodszym, że może być fajna i ciekawa. Zajęcia są uzupełnieniem lekcji w szkole, których program często nie pozwala na zgłębienie danego tematu" - powiedziała PAP koordynatorka Uniwersytetu Dziecięcego Unikids w Polsce, Magdalena Gałuszka.
Dzieci mogą uczęszczać na zajęcia o różnej tematyce. Pozwala to na wybór wykładów, które je interesują, i zapoznanie się z różnymi dziedzinami nauki. Dzieci rozwijają swoje pasje i umiejętności zgłębiając m.in. fizykę, chemię, archeologię - ale od praktycznej strony. Mogą np. zbudować z inżynierami robota, wziąć udział w wykopaliskach archeologicznych, tworzyć chemiczne mieszanki, zbudować makietę piastowskiej osady.
Wykłady odbywają się 1-2 razy w miesiącu i trwają około półtorej godziny. Dzieci mają zajęcia z wykładowcami z uczelni krajowych i zagranicznych. Sposób prowadzenia wykładów oraz forma przekazu dostosowane są do wieku dzieci. Każdy ośrodek dodatkowo organizuje warsztaty tematyczne dla swoich studentów.
"Nie ma egzaminów, dzieci nie mają zaliczeń. To ma być zabawa w studiowanie. Dlatego dzieci dostają indeksy, do których za obecność na wykładzie zbierają pieczątki, oraz karteczki, które dokładnie opisują tematykę zajęć" - powiedziała Gałuszka.
Rodzice nie uczestniczą osobiście w wykładach. Mogą natomiast czas trwania zajęć spędzić w poczekalni, kawiarni lub na specjalnych warsztatach z psychologii rozwoju dziecka lub ze sposobów rozwiązywania problemów związanych z wychowaniem. W niektórych placówkach istnieje możliwość obejrzenia transmisji z wykładów na żywo.
Na zajęcia można zapisać dzieci w wieku 6-12 lat. Przyznawane są bezpłatne indeksy dla zdolnych dzieci, których rodzice nie mają pieniędzy na opłacenie zajęć.
«
‹
1
›
»