Siedem żubrów z Puszczy Białowieskiej dobrze aklimatyzuje się w lasach hiszpańskiej Kastylii i Leon. Zaraz po wypuszczeniu z klatek zwierzęta zaczęły jeść trawę - poinformowały w niedzielę media hiszpańskie.
Żubry - dwa samce i pięć samic - zostały przywiezione z Polski w ten weekend w ramach programu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).
W Hiszpanii są to pierwsze dzikie osobniki, które nie urodziły się w ogrodach zoologicznych. Organizatorzy programu mają nadzieję, że polskie żubry rozmnożą się w 20-hektarowym rezerwacie koło hiszpańskiej Palencji.
W całej Europie pozostały około 3 tysięcy żubrów żyjących na obszarach zamkniętych lub prawie na wolności. Te ostatnie są dożywiane w zimie, aby nie migrowały, a także poluje się na nie, gdy stada stają się zbyt liczne.
Żubry zostały przedstawione na pierwszych rysunkach w dziejach ludzkości. W grotach i jaskiniach Hiszpanii i Francji znaleziono malowidła żubra pochodzące sprzed 20 tysięcy lat. Słynne są rysunki żubra na stropach i ścianach jaskini Altamira na północy Hiszpanii.
W Hiszpanii żubry żyły na wolności do XI wieku. Obecnie żyje tu około 40 tych zwierząt - wszystkie pochodzą z hodowli.
«
‹
1
›
»