nasze media Mały Gość 1/2025

ekologia.pl/p

dodane 13.05.2009 09:01

Żaby na wysokich częstotliwościach


Nowa żaba, odkryta na Borneo porozumiewa się wyłącznie za pomocą ultradźwięków. O niezwykłym płazie donosi artykuł opublikowany w „PLoS ONE”.

Ultradźwięki to zakres fal dźwiękowych o zbyt wysokiej częstotliwości by usłyszał je człowiek. Większość z nas jest w stanie usłyszeć dźwięki do 16 kiloherców (ludzie młodzi nawet do 20 kHz), chociaż nasza mowa obejmuje przeważnie fale zakresu 2-3 kHz. Tymczasem biolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli gatunek płaza, który wytwarza i odbiera dźwięki o częstotliwości 38 kHz. Co prawda w porównaniu z nietoperzami to mało (niektóre gatunki używają dźwięków nawet do 212 kHz), jednak w świecie płazów ten rodzaj komunikacji jest wyjątkiem. Gatunek o nazwie Huia cavitympanum zamieszkuje południowo-wschodnią część Borneo.

Według kierownika badań - Petera Narinsa – używanie ultradźwięków przez żaby jest możliwe dzięki zmianom anatomicznym w obrębie głowy. Naukowiec zwraca uwagę zwłaszcza na, podobne jak u ssaków, usytuowanie błony bębenkowej w zagłębieniu (co jest nietypowe dla płazów). Jak dodaje Victoria Arch – uczestniczka badań – to dość niezwykłe widzieć żabę która z pewnością wydaje z siebie dźwięki, bo poruszają się jej worki głosowe a jednocześnie jej nie słyszeć. Dopiero specjalistyczna aparatura umożliwiła rejestrację a po przetworzeniu usłyszenie niezwykłego, żabiego koncertu.

Według naukowców Huia cavitympanum posługują się ultradźwiękami ponieważ zamieszkują w pobliżu wartkich strumieni, których szum skutecznie zagłuszałby niższe częstotliwości, słyszalne dla ludzi.
« 1 »