W Asyżu trwa Międzynarodowa Kapituła Namiotów. 800 lat temu św. Franciszek otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie reguły życia Braci Mniejszych. Ten moment świętują franciszkanie jako początek swego charyzmatu.
To pierwsze takie wydarzenie od czasów św. Franciszka. W 1221 r. Biedaczyna zwołał do Asyżu kapitułę, na którą przybyło 5 tys. braci, nocowali pod namiotami, stąd nazwa. Dziś także jest ogromny 130-metrowej długości namiot. Stoi przed bazyliką Matki Bożej Anielskiej, gdzie zrodził się zakon. Tutaj odbywają się spotkania, co warto podkreślić, wszystkich franciszkanów, a więc zakonów: braci mniejszych, franciszkanów konwentualnych, kapucynów, trzeciego zakonu regularnego. Co ciekawe, są też przedstawiciele wspólnoty anglikańskiej franciszkanów. W sumie ok. 2 tys. braci z całego świata, w tym 200 Polaków.
Na kapitułę przybyła także grupa braci z włoskiego regionu Abruzja, dotkniętego trzęsieniem ziemi. W spotkaniu uczestniczą także w sposób duchowy zza klauzury, przez transmisję telewizyjną, siostry klaryski. Bracia ze wzruszeniem przyjęli list sióstr z Paganica, które straciły w trzęsieniu ziemi opatkę. „Ofiarujemy nasze modlitwy i cierpienia w intencji tej kapituły” – napisały w liście siostry.
Mottem kapituły są słowa Biedaczyny z Asyżu: „Bracia moi błogosławieni, zachowujmy Regułę, jaką przyrzekliśmy Panu”. W programie spotkania przewidziane są świadectwa, wspólna Eucharystia, dzień postu i pokuty w piątek oraz dziękczynienie. Środki zaoszczędzone przez zakonników z racji podjętego postu będą przekazane na cele charytatywne.
Kapituła Namiotów potrwa do soboty 18 kwietnia, kiedy bracia udadzą się w pielgrzymce do Benedykta XVI, jak niegdyś św. Franciszek, dziękując Bogu za 800 lat charyzmatu franciszkańskiego.
«
‹
1
›
»