nasze media Mały Gość 12/2024

ekai.pl/k

dodane 24.12.2008 09:20

Jasnogórska szopka największa w Polsce

Po raz pierwszy jasnogórska szopka znajduje się w przyklasztornym ogrodzie na tzw. fosach i zajmuje aż 2,5 tys. m kw. W swym wystroju szopka nawiązuje ona do jubileuszu 700. rocznicy papieskiego zatwierdzenia zakonu paulinów.

Szopka została zbudowana w części ogrodu ciągnącej się wzdłuż muru Bastionu południowo-wschodniego (z pomnikiem o. Kordeckiego, od placu przed Szczytem), w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wykorzystano także przestrzenie tzw. rawelinów czyli części fortyfikacyjnej służącej do ochrony bramy głównej. Wejście do szopki stanowi okratowana brama znajdująca się tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego. Tą drogą latem, podczas odbywających się na Szczycie uroczystości, przechodzą kapłani podążający do wiernych z Komunią Świętą.

Obok Świętej Rodziny w szopce pojawiły się figury – św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu oraz bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów. W stajence są także figury mnichów w białych habitach, którzy oddają pokłon Jezusowi.

Paweł Pustelnik znajduje się w otoczeniu lwów i palm, a bł. Euzebiusz ręką wskazuje na papieski dokument zatwierdzający Paulinów.

W tym roku po raz pierwszy figury Maryi i św. Józefa są naturalnych wielkości.

Szopa jest zbudowana ze starych desek odzyskanych podczas jasnogórskich remontów. Niektóre mają po sto, a nawet dwieście lat.

Jak każdego roku w jasnogórskiej szopce nie mogło zabraknąć innych, obok owiec, żywych zwierząt. W Betlejemce zamieszkała już tradycyjnie oślica Amelka. Są także lamy, kuce, kozy, króliki, pawie oraz różne ptactwo domowe. Część zwierząt została wypożyczona z chorzowskiego zoo.

Na murach wzdłuż drogi wejściowej do szopki umieszczonych zostało 23 wielkoformatowych fotografii przedstawiających dzisiejsze Betlejem. „To nawiązanie do Ziemi Świętej, gdzie narodził się Jezus ma przypominać, że Jasna Góra jest polskim Betlejem” – powiedział brat Dawid Respondek, jasnogórski dekorator, który marzy, aby „każdy polski dom, od tego najbiedniejszego, aż do tego zbudowanego w przepychu był Betlejem dla każdego człowieka i żeby rodziny nie bały się o jutro”.

Przez 13 lat szopka na Jasnej Górze budowana była w Wieczerniku. Już wtedy uznawana była za największą w Polsce szopkę plenerową, a zajmowała teren o powierzchni 500 m kw. Teraz bożonarodzeniowa dekoracja umieszczona została na pięciokrotnie większej powierzchni.

Nad dekoracją szopki pracowała ekipa składająca się z kilkunastu osób: dekoratorów, cieśli, elektryków, murarzy i pomocników. Budowę rozpoczęto już pod koniec października.

Szopkę nawiedzać można w dni powszednie od 8.00 do 18.00, a w niedzielę i święta od godz. 8.00 do 20.00.

« 1 »