Pięć przypadków uzdrowień, do jakich doszło podczas pielgrzymek do sanktuarium maryjnego w Lourdes orzekł tamtejszy Międzynarodowy Komitet Medyczny.
Jego współprzewodniczący prof. François-Bernard Michel poinformował, że dotyczą one obywateli Francji w wieku 40-69 lat, którzy powrócili do zdrowia w ciągu ostatnich czterech lat.
Dodał, że wszystkim uzdrowieniom towarzyszyła widoczna przemiana duchowa chorych.
Jedno z uzdrowień dotyczy kobiety, która straciła władzę w nogach i poruszała się na wózku inwalidzkim. 20 maja 2004 r. w czasie kąpieli w basenie z wodą ze źródła, które wytrysnęło w czasie objawień Matki Bożej w Lourdes, kobieta po modlitwie odzyskała władzę w nogach. Od tej pory kolejne badania nie wykazują u niej żadnych objawów choroby.
Od pierwszego uzdrowienia, czyli od 1 marca 1858 r. chorzy napływają do Lourdes, spodziewając się uzdrowienia ciała lub szukając sił do znoszenia cierpienia. Kościół katolicki uznał oficjalnie 67 cudów spośród prawie 7 tys. uzdrowień, nie dających się wyjaśnić naukowo. Siedem pierwszych cudów przyczyniło się do uznania objawień za prawdziwe. Jednak, jak zauważa prof. Michel, trzeba czuwać, „by drzewo cudów nie ukryło lasu uzdrowień”.
Biskup Tarbes i Lourdes Jacques Perrier, który jest współprzewodniczącym Komitetu wyjaśnił, że wspomniane pięć uzdrowień nie zostało uznanych za cuda, gdyż nie spełniają wszystkich kryteriów takiego orzeczenia, przyjętych w 2006 r. Ujawnił też, że w 2008 r. kolejne 60 osób zgłosiło w sanktuarium swoje uzdrowienie.