W niedzielę 19 października przypada 24. rocznica porwania i zamordowania przez funkcjonariuszy SB ks. Jerzego Popiełuszki.
W Watykanie trwa proces beatyfikacyjny kapłana.
Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego kapelana „Solidarności” trwał tylko 4 lata a sesja zamykająca proces odbyła się 8 lutego 2001 roku w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie znajduje się grób kapłana.
W procesie na etapie diecezjalnym zbierano dowody, że ks. Popiełuszko zginął jako męczennik za wiarę.
Etap rzymski procesu rozpoczął się 3 maja 2001 roku.
Obecnie kończą się prace nad filmem fabularnym pt. "Popiełuszko" w reż. Rafała Wieczyńskiego. Zdjęcia z udziałem ponad 200 aktorów i 7 tys. statystów kręcono 7 miesięcy.
Premiera odbędzie się 16 lutego przyszłego roku, zaś w kinach będzie pokazywany od 20 lutego i ma być, jak podkreśla autor, uczczeniem 25. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana i 20. uzyskania niepodległości.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okowy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami.
Publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez władze, 19 października 1984 r. został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Mordercy księdza zostali skazani na kary wieloletniego więzienia. Obecnie wszyscy są już na wolności.