W N`Djamenie siostry Sacre Coeur (Najświętszego Serca Jezusa) prowadzą katolickie gimnazjum i liceum. Do szkół tych uczęszczają również dzieci innych wyznań. W szkole tej uczy się ponad tysiąc dzieci. Podczas ostatniego ataku rebeliantów w lutym tego roku został zniszczony budynek szkoły, całkowitemu spaleniu uległa biblioteka w której znajdowało się 10 tys. książek i podręczników – mówi posługująca tu siostra Agnieszka. W Czadzie wiele dzieci nie ma własnych podręczników i jedynym miejscem, gdzie mogą skorzystać z książek jest biblioteka. Wszystkich, którzy chcieliby wspomóc odbudowę szkoły, zakup podręczników i edukacje dzieci zapraszam do osobistego kontaktu przez internet: www.misjawczadzie.xt.pl – zachęca sercanka.
W ostatnich dniach misjonarzy w Czadzie odwiedziła delegacja z Polski na czele z Dyrektorem Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie ks. Janem Wnękiem.
Ta wizyta zobrazowała rzeczywiste warunki pracy misjonarzy i pozwoliła na przedstawienie naglących potrzeb oraz sposobów ich realizacji, a wszystkie projekty misyjne bez pomocy z zewnątrz są nie do zrealizowania miejscowymi siłami. Misjonarze liczą na wsparcie zwłaszcza przed zbliżającą się niedzielą misyjną.
Polski Kontyngent Wojskowy prowadzi operację na terenie Czadu w celu zapewnienia ochrony ludności cywilnej, zapewnienia ochrony personelowi ONZ oraz współpracujących z nim osób, zabezpieczenia swobody poruszania się organizacjom humanitarnym niosącym pomoc cywilnym uchodźcom, oraz lokalnej ludności oraz zabezpieczenia powrotu uchodźców do ich miejsc zamieszkania.
Udział w operacji zadeklarowało dotychczas 14 państw członkowskich Unii Europejskiej.
Siły UE w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej mają zajmować się m.in. ochroną uchodźców z ogarniętego konfliktem Darfuru - sąsiadującej z Czadem prowincji Sudanu - i ułatwić niesienie pomocy humanitarnej.
Konflikt w Darfurze trwa już pięć lat i pochłonął, według różnych szacunków, od 200 do 400 tys. ofiar, a około 2,5 mln ludzi pozbawił domów. W rejonie operacji (ok. 900 km długości i 200-400 km szerokości) funkcjonuje 12 obozów uchodźców - niemal 350 tys. osób (w polskiej strefie znajduje się 6 obozów) oraz ok. 30 obozów przesiedleńców, w których schronienie znajduje ok. 180 tys. ludzi.
Uchodźcy otrzymują w nich zakwaterowanie, wyżywienie, pomoc lekarską i edukację. Panujące w nich trudne warunki spowodowane są przede wszystkim przeludnieniem.