nasze media Mały Gość 4/2025

pap/as

|

PAP

dodane 10.04.2025 13:42

Gniezno gotowe

Obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego oraz uroczystości ku czci św. Wojciecha odbywać się będą od 23 do 27 kwietnia w Gnieźnie. Do miasta przybędą m.in. prezydent, premier, legat papieski, posłowie i senatorowie.

Jak podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak tegoroczny odpust ma wyjątkowy charakter za sprawą odbywających się w tych samych dniach głównych uroczystości państwowych i kościelnych związanych z jubileuszem 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej. Dla Kościoła gnieźnieńskiego to również okazja do świętowania 1025. rocznicy powstania pierwszej na ziemiach polskich archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

"Dzięki obecności najwyższych władz państwowych to dziękczynienie za tysiąclecie koronacji królewskiej nie jest ograniczone tylko do Gniezna, ale jest wydarzeniem ogólnopolskim. Suma odpustowa w tym roku nie będzie sprawowana na placu przed katedrą, ale w świątyni, w tej auli koronacyjnej królów polskich. Ma to nam przypomnieć i podkreślić, że tutaj było koronowanych pięciu pierwszych władców Polski, że jest to to miejsce, z którego wyrasta Polska" – powiedział prymas.

Obchody kościelne jubileuszu rozpoczną się w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Po nabożeństwie do kościoła św. Michała Archanioła wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha.

W niedzielę relikwie zostaną przeniesione procesyjnie do katedry gnieźnieńskiej, gdzie o godz. 10.00 sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Kazimierza Nycza. Odczytane zostanie przesłanie papieża Franciszka.

W czasie niedzielnej mszy św. zostanie użyty pochodzący z ok. 1180 roku kielich Dąbrówki, tzw. kielich królewski. Pod koniec eucharystii nuncjusz apostolski w Polsce poświęci i nałoży krzyże misyjne 10 misjonarzom szykującym się do wyjazdu do Uzbekistanu, Boliwii, Zambii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Papui Nowej Gwinei, Togo, Wietnamu i Ekwadoru.

Po sumie odpustowej będzie okazja do bezpłatnego zwiedzania Wzgórza Lecha. Z okazji 1000–lecia koronacji pierwszych królów polskich został wydany banknot kolekcjonerski. Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek.

Jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta to kolejne obchody znaczących rocznic historycznych po świętowanym w 2016 roku 1050-leciu Chrztu Polski i obchodzonej w 2017 roku 600. rocznicy prymasostwa polskiego. Jak podkreślił prymas Polski te trzy wydarzenia były ściśle związane z Gnieznem będącym w państwie Piastów ważnym ośrodkiem politycznym i duchowym. Tym drugim pozostało przez całe dzieje Polski ze względu na obecność w katedrze gnieźnieńskiej relikwii św. Wojciecha. Ciało męczennika sprowadził do Gniezna w 997 roku Bolesław Chrobry.

W 1000 roku do jego grobu pielgrzymował cesarz Otton III, ogłaszając podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego utworzenie przez papieża Sylwestra II archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej z trzema podległymi biskupstwami w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu – pierwszej samodzielnej organizacji kościelnej na ziemiach polskich. Fakt ten znacznie umocnił młode państwo polskie także w wymiarze politycznym.

Bolesław Chrobry koronował się w 1025 roku, uroczystość odbyła się najpewniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Miejscem była niemal na pewno katedra gnieźnieńska. W 1025 roku arcybiskupem gnieźnieńskim Hipolit. On również koronował jeszcze w tym samym roku, najprawdopodobniej na Boże Narodzenie, syna Bolesława Mieszka II Lamberta i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..