Zwoje rękopisów z Qumran znad Morza Martwego zostaną udostępnione w Internecie. W projekt zaangażowali się naukowcy z amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA, którzy już zaczęli realizację projektu.
Jego celem projektu jest ułatwienie badań i powszechne udostępnienie liczących 2 tys. lat zwojów, które m. in. zawierają fragmenty najstarszej znanej wersji Starego Testamentu.
Od dawna eksperci i badacze antyku skarżyli się, że tylko niewielu z nich ma dostęp do zwojów ok. 800 rękopisów, spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku, znaleziono w latach 1947-1956 w 11 grotach niedaleko ruin Qumran w Izraelu.
"Po raz pierwszy zwoje będą dostępne dzięki kliknięciu w klawiaturę komputera“ - powiedziała rzeczniczka izraelskiego urzędu ds. antyku i dodała: „W ten sposób zapewnimy, że zwoje przetrwają następne 2 tys. lat”.
W grotach Qumran znaleziono w sumie 15 tys. fragmentów rękopisów wśród których są m. in. odpisy całych ksiąg Biblii na milimetrowej grubości skrawkach z papirusu lub pergaminu.
Zwoje z Qumran należą do najcenniejszych skarbów światowej kultury. Obecnie są prawie niedostępne ze względu na to, że są ekstremalnie wrażliwe na światło.
Mimo, że w 2001 r. wszystkie fragmenty rękopisów zostały opublikowane w 38 tomach przez Oxford University Press badacze nie mają jednak dostępu do oryginałów i często muszą korzystać z przestarzałych biało-czarnych fotokopii.