nasze media Mały Gość 12/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 15.07.2008 09:30

Pielgrzymka symboli Światowych Dni Młodzieży w Sydney

Po przybyciu do Australii papież odpoczywa w ośrodku studiów należącym do Opus Dei w Kenthurst, nieopodal Sydney.

Tymczasem ulicami ponadczteromilionowego Sydney pielgrzymowały 14 lipca krzyż i ikona Światowych Dni Młodzieży, które dotarły tam 1 lipca.

Papież rano sprawował Mszę ze swymi dwoma sekretarzami, księżmi z Opus Dei oraz personelem ośrodka studiów w Kenthurst. Po śniadaniu i porannej przechadzce Benedykt XVI kilka godzin pracował. Obiad spożył z kard. Georgiem Pellem i bp. Anthonym Fisherem, koordynującym organizację Światowych Dni Młodzieży, którzy poinformowali Benedykta XVI o stanie przygotowań.

W popołudniowy program papieskiego odpoczynku wpisano spacer oraz okolicznościowy koncert. Młodzi muzycy z Sydney Symphony Fellows wykonali utwory Schuberta, Mozarta i Schumanna.

Sydney powoli zapełnia się uczestnikami międzynarodowego spotkania z Papieżem.

Młodzi pokonują nieraz ponad tysiąc kilometrów, przybywając do stolicy Nowej Południowej Walii z australijskich diecezji, które ich gościły.

Podobnie jak polonijna młodzież z Melbourne – każdy przywozi tu własne oczekiwania i nadzieje. Młodzi mówią:
- „To będzie taki dobry experience, doświadczenie...”.
- „Myślę, że można będzie wziąć z tego dużo siły”.
- „Może być trudno, ale jak będziemy wszyscy razem, to będzie fajne przeżycie, jak będziemy się wszyscy modlić, będzie OK”.
- „Ja myślę, że to duchowo wzmocni wszystkich i że to będzie ważne przeżycie dla wszystkich katolików i nawet ludzi innych religii”.
- „Mam nadzieję, że poznam nowych ludzi z innych krajów i powinno być fajnie”.

Młodzież Sydney oraz pielgrzymi, nieśli ulicą Pitt Street krzyż i ikonę Światowych Dni Młodzieży. Wyróżniała się wśród nich młodzież w polskich strojach ludowych. O

rganizatorką 200-osobowej grupy polonijnej z Sydney jest Basia. „Dzisiaj nasze dziewczyny w tradycyjnych polskich kostiumach niosły krzyż i ikonę – powiedziała Radiu Watykańskiemu. – Przygotowywałyśmy się już dwa lata do tego wydarzenia i spotkania w Sydney. To jest nasz pierwszy dzień, jesteśmy radosne, uśmiechnięte. Oczekujemy, że poznamy nie tylko pielgrzymów z Polski, ale i z innych krajów. (...) Mamy nadzieję, że to będzie dla nas wszystkich początek, że po tym spotkaniu odrodzi się ten duch młodzieży w naszych australijskich parafiach i że będziemy dalej się łączyć w spotkaniach, w modlitwie, w wyjazdach i przyjaźni”.

Niosącym krzyż towarzyszyła grupa z Bydgoszczy z polską flagą o szerokości niemal całej ulicy. „Ten krzyż był wszędzie tam, gdzie młodzi się gromadzą. Od placów miast po stadiony i boiska sportowe; od multikin po puby” – przypomniano podczas modlitwy kończącej uliczną peregrynaję w parku przy Stacji Centralnej. Wszędzie – jak dziś – była chwila modlitwy i refleksji nad płynącym z krzyża orędziem pokoju i miłości.

Na ulicach Sydney widać coraz więcej czerwono-żółto-pomarańczowych plecaków, przygotowanych dla uczestników spotkania z Papieżem. Są w nich podstawowe informatory, foliowa peleryna, latarka i koc termiczny, które mogą się przydać na nocnej wigilii czuwania oraz różaniec i długopis.

Wśród wieczornych propozycji znalazła się modlitewna wigilia czuwania w katedrze przy relikwiach bł. Pier Giorgio Frassatiego. Zainaugurowano też codzienne wieczorne pielgrzymki z dwóch peryferyjnych dzielnic miasta do grobu pierwszej błogosławionej Australijki, Mary MacKillop.

Uroczystej ceremonii otwarcia Światowych Dni Młodzieży przewodniczy kard. George Pell.

« 1 »