nasze media Mały Gość 12/2024

dziennik.pl/k

dodane 09.04.2008 10:01

Leki z... aligatora

Z ustaleń amerykańskich uczonych wynika, że krew aligatorów zawiera substancje, które mogą pomóc milionom chorych ludzi na całym świecie - podaje dziennik.pl.

Aligatory są bardzo odporne na różnego rodzaju infekcje. Mniejsze czy większe rany to dla nich codzienność, bo nieustanne toczą walki o terytoria.

Dodatkowo na bagnach, gdzie żyją, można spotkać dziesiątki typów chorobotwórczych bakterii, wirusów czy pasożytów.

Mimo to aligatory rzadko umierają z powodu zakażenia. To dlatego, że posiadają wrodzoną zdolność obrony przed tego typu niebezpieczeństwem.

Jak dowiodły badania prof. Marka Merchanta z McNeese State University, krew aligatorów zawiera wyjątkowe leukocyty - białe ciałka krwi, które bronią organizm aligatorów przed infekcjami.

Aligatorze leukocyty i wytwarzane przez nie białka są wyjątkowo skuteczne nawet w przypadku mikrobów, z którymi gady te nie mają zazwyczaj do czynienia.

Uczeni pracują nad ustaleniem, które z produkowanych przez aligatory białek najszybciej i najefektywniej radzą sobie z mikrobami. Chcą też rozgryźć ich dokładną chemiczną strukturę, tak by móc je wytwarzać w laboratorium. Dotychczasowe badania dowodzą, że krew aligatorów może zawierać co najmniej cztery lecznicze substancje.

Jeśli naukowcy nauczą się je pozyskiwać, będzie można je wykorzystywać do produkcji antybakteryjnych, przeciwgrzybicznych tabletek czy maści stosowanych miejscowo. Takie mazidła mogłyby być ratunkiem dla chorych na przykład na cukrzycę - zauważa Dziennik.

Ludzie ci często cierpią z powodu owrzodzeń stóp. Maści zapobiegałyby kolejnym infekcjom kończyn i tym samym ich martwicy oraz amputacji. Można by je także wykorzystywać do smarowania poparzonej skóry, tak by w ranę nie wdało się bakteryjne zakażenie.

Jak więc widać potencjalnych możliwości wykorzystania aligatorzych białek jest naprawdę wiele.

Pierwsze leki zawierające na bazie tych substancji powinny się znaleźć na aptecznych półkach już za 7 - 10 lat - twierdzi prof. Merchant.

« 1 »