nasze media Mały Gość 12/2024

KAI/k

dodane 11.03.2008 11:09

Katolicy w Indaich cieszą się z powodu kanonizacji pierwszej Hinduski

Katolicy w Indiach cieszą się z powodu ogłoszenia przez Benedykta XVI daty kanonizacji bł. Alfonsy od Niepokalanego Poczęcia (Anny Muttathupadathu).

Będzie ona pierwszą indyjską świętą. Kanonizację s. Alfonsy umożliwiło przypisywane jej wstawiennictwu uzdrowienie dziecka, którego noga była bezwładna po wybuchu bomby.(...)

Ana Muttathupadathu urodziła się 19 sierpnia 1910 r. w Kundamaloor, wiosce w pobliżu Kottayam w południowoindyjskim stanie Kerala. Gdy miała trzy miesiące, zmarła jej matka. Dziewczynka była wychowywana przez ciotkę – katoliczkę obrządku syromalabarskiego.

W wieku 17 lat wstąpiła do klarysek w Bharananganam i otrzymała imię Alfonsy od Niepokalanego Poczęcia. Przez krótki czas uczyła w szkole podstawowej, lecz musiała zrezygnować z tej pracy z powodu ciągłych i różnorodnych chorób. Z roku na rok stan jej zdrowia się pogarszał. W 1936 r. została cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem św. Teresy z Lisieux i bł. Kuriakose Eliasa Chavary, jednak trzy lata później spadły na nią jeszcze cięższe dolegliwości. Swoje cierpienia, które znosiła w milczeniu, ofiarowywała za nawrócenie grzeszników. Jej życiowym mottem były słowa: „Płonąć jak ogień, aby oświecić innych”. Zmarła 28 lipca 1946 r. nie mając jeszcze 36 lat.

Jej cierpienia i głębokie życie duchowe uczyniły ją bliską także niekatolikom. Do jej grobu w Bharananganam przybywają również hinduiści i muzułmanie.

Z powodu notowanych tam uzdrowień, w 1953 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny s. Alfonsy. Cud przypisywany jej wstawiennictwu, zatwierdzony przez papieża w 1985 r., doprowadził do jej beatyfikacji, której dokonał Jan Paweł II w Kottayam 8 lutego 1986 r. Wspomnienie liturgiczne bł. Alfonsy obchodzone jest 28 lipca.(...)

Bł. Alfonsa będzie pierwszą Hinduską ogłoszoną świętą. Natomiast pierwszym pochodzącym z Indii świętym jest Gonsalo Garcia (1556-1597), świecki misjonarz spod Bombaju, który poniósł śmierć męczeńską przez ukrzyżowanie w Nagasaki w Japonii.

Kanonizował go papież bł. Pius IX 8 czerwca 1862 r. Św. Gonsalo był jednak Hindusem tylko w połowie: jego ojciec był Portugalczykiem.

« 1 »