Już przeszło 800 osób przeczytało przydzielony fragment Pisma Świętego w ramach trwającego od prawie dwóch tygodni w poznańskich kościołach Czwartego Maratonu Biblijnego. Do 7 marca uczestnicy Maratonu chcą przeczytać całą Biblię, podzieloną na 1500 części.
Publiczne czytanie Pisma Świętego rozpoczęło się 17 lutego w kościele Wszystkich Świętych. Każdy z uczestników Maratonu otrzymuje do przeczytania około pięciominutowy fragment tekstu. Wśród 800 osób, które wzięły już udział w tegorocznym Maratonie Biblijnym, najmłodsza miała 7 lat, a najstarsza – prawie 80.
Maraton odbywa się codziennie w innym z 20 wytypowanych kościołów Poznania i okolic. Czytanie rozpoczyna się po południu i trwa do godzin wieczornych. W najbliższą sobotę przewidziano też nocne czytanie w kościele Najświętszego Zbawiciela. Od najbliższego poniedziałku rozpocznie się lektura 27 ksiąg Nowego Testamentu.
„Nasze przedsięwzięcie nie jest biciem kolejnego rekordu do Księgi Guinnesa, ale zachętą do sięgnięcia po Pismo Święte, którego znajomość wśród katolików jest wciąż słaba. Przekonaliśmy się, że nasz Maraton jest czasem znakomitych rekolekcji” – tłumaczy ks. Robert Korbik, duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej, która jest organizatorem Maratonu.
Odbywający się w Wielkim Poście od 2005 roku Maraton Biblijny w Poznaniu był pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Jego pomysłodawcą jest prezes Radia Merkury, Piotr Frydryszek. Realizacji podjął się reżyser Przemysław Basiński, który w 2000 roku zapoczątkował w polskich katedrach cykl „Verba Sacra”, czyli czytanie Biblii przez znanych polskich aktorów. Stroną organizacyjną od początku zajmuje się Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.
Podczas pierwszego Maratonu Biblijnego podzielone na 900 fragmentów Pismo Święte czytano bez przerwy przez pięć dni i pięć nocy w kościele Wszystkich Świętych. Druga edycja odbywała się w tej samej świątyni tylko w ciągu dnia. Rok temu Maraton gościł w 13 kościołach.