Dzieci i młodzież są najbardziej podatne na uwagi dotyczące ich wyglądu. Nawet niewinna z pozoru uwaga może zmienić ich sposób odżywiania się.
Studentki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadziły badania dotyczące ryzyka występowania zaburzeń stanu odżywienia wśród gimnazjalistek.
Okres dorastania może wiązać się z brakiem akceptacji własnego wyglądu i sprzyjać stosowaniu ryzykownych diet odchudzających - opowiadają badaczki. - W naszym badaniu uczestniczyło ponad 140 dziewcząt, które odpowiedziały na pytania dotyczące zachowań żywieniowych, aktywności fizycznej, stosowania diet odchudzających oraz oceny własnego wyglądu.
Stwierdzono, że wraz z wiekiem, młodzież ogranicza np. spożywanie kolacji a także zmniejsza się średni czas trwania zajęć ruchowych.
Wiele dziewcząt stosuje diety odchudzające, często pod wpływem presji otoczenia.
Badaczki stwierdziły, że zachowania żywieniowe i aktywność fizyczna badanych dziewcząt nie sprzyjają utrzymaniu zdrowia.
Zakład Higieny i Epidemiologii Akademii Medycznej w Białymstoku przeprowadził badania prawie 800 osób w wieku 17-19 lat.
Uzyskane wyniki wskazują, że co dwudziesty uczeń nigdy nie zjada obiadu w dniach szkolnych. Stwierdzono, że około 30 proc. młodzieży nie spożywa codziennie posiłków, a co piąty uczeń nie je posiłków w szkole.
Według badań co trzecia dziewczyna stosuje dietę lub inne działania mające na celu obniżenie wagi ciała.
Powodem i celem stosowania diet jest najczęściej chęć osiągnięcia wyglądu zbliżonego do wizerunku lansowanego w mediach i w reklamach.