Nowy pawilon z wybiegami dla gepardów oddano do użytku w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi. Zajmuje niemal 100 m. kw. - w tym są pomieszczanie ekspozycyjne oraz zaplecze z trzema boksami hodowlanymi.
Do pomieszczenia zwiedzający będą mogli zajrzeć przez witryny ze szkła nie dającego odblasku, wprost z poziomu alejki spacerowej. Szyby dają złudzenie otwartej przestrzeni.
Wraz z trzema nowymi wybiegami zwierzęta będą miały do dyspozycji ponad 1,2 tys. m. kw.
W ogrodzie zoologicznym dla jednego geparda powinno przeznaczyć się co najmniej 200 m. kw. wybiegu i 10 m. kw. w pawilonie. Ta sama powierzchnia wystarczy na trzymanie czterech lwów.
W pawilonie zamieszkały dwie samice gepardów. Dla samca wyremontowane zostało pomieszczenie, które można również w przyszłości wykorzystać jako kotnik dla samicy odchowującej małe.
Gepardy są samotnikami, dla każdego kota przygotowano oddzielne wybiegi.
Gepard jest najszybszym zwierzęciem lądowym i na krótkich dystansach może osiągnąć prędkość do 113 km/h. Na wolności można spotkać je przede wszystkim w Afryce; szacuje się, że na wolności żyje ok. 12 tys. osobników. Samice rodzą od 3 do 5 młodych. Gepard dożywają ponad 20 lat.
Łódzki Miejski Ogród Zoologiczny istnieje od 1938 r. Na pow. ponad 16 ha żyje w nim obecnie prawie 3 tys. zwierząt. Łódzkie ZOO jest jednym z jedenastu istniejących w Polsce.