Chińscy archeolodzy odnaleźli w środkowych Chinach wielki grobowiec babki pierwszego cesarza Chin - donosi serwis internetowy M&C.;
Zdaniem Zhang Tian'ena z Instytutu Archeologii Prowincji Shaanxi, grobowiec został wybudowany z rozkazu cesarza Cin Szy Huang-ti, który zjednoczył siedem wrogich względem siebie królestw i panował w Chinach w latach 221-210 p.n.e.
Według naukowców babka cesarza zmarła w 239 r. p.n.e., gdy późniejszy cesarz Chin miał 20 lat i siódmy rok panował w królestwie Cin.
Jak wyjaśnił Zhang Tian'en, wykopaliska prowadzone w odkrytym grobowcu pomogą - zdaniem naukowców - rozszyfrować tajemnicę grobowca samego cesarza, a także wniosą wkład do badań zwyczajów pogrzebowych w czasach Dynastii Cin (221-207 r. p.n.e.).
Mauzoleum cesarza Cin Szy Huang-ti nadal pozostaje niezbadane, a w obawie przed jego zniszczeniem władze chińskie nie zezwalają na podjęcie prac wykopaliskowych.
Teren odnalezionego grobowca babki cesarza ma 550 metrów długości i 310 metrów szerokości. Jest to drugi pod względem wielkości odkryty antyczny chiński grobowiec, po grobowcu należącym do króla Jinggonga, władającego królestwem Cin ponad 120 lat przed powstaniem dynastii Cin.
Archeolodzy odkryli na stanowisku dwa powozy przeznaczone do zaprzęgu złożonego z sześciu koni. Jazda takim zaprzęgiem była przywilejem władcy królestwa Cin i jego najbliższej rodziny.
Naukowcy odnaleźli też pieczęcie urzędników, odpowiedzialnych na królewskim dworze za wykonywanie zleceń dla królowych, ich matek oraz księżniczek.