Odciski stóp prehistorycznego człowieka, które mogą pochodzić nawet sprzed 2 milionów lat odkryła w skale misja archeologiczna Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu. Informację na ten temat podaje serwis internetowy Al Masry Alyoum.
Odkrycia dokonali naukowcy pracujący w rejonie Siwa, zespołu oaz na Pustyni Libijskiej w północno-zachodniej części Egiptu. Zgodnie z planem pracy misji badacze pozostaną na stanowisku przez kolejny miesiąc. Wyraźne odciski stóp prehistorycznego człowieka zostały odnalezione przez naukowców w warstwie skamieniałego piaszczystego mułu.
Jak poinformował Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady, aktualnie analizowane są próbki skamieniałych roślin, zawartych w badanej skale, w celu dokładnego oszacowania ich wieku.
Według egiptologa, jeśli badania potwierdzą wiek znaleziska na 2 miliony lat, Siwa będzie najstarszym znanym na Ziemi stanowiskiem archeologicznym.
Taki wynik badań będzie również - jego zdaniem - oznaczał, że rozwój prehistorycznego człowieka na terenach dzisiejszego Egiptu następował wcześniej, niż w innych częściach świata.
Zahi Hawass powiadomił również, że ostatnio utworzony został w Egipcie Departament Monumentów Prehistorii pod kierunkiem Khalida Saada, który obecnie dokonuje spisu istniejących stanowisk archeologicznych z najbardziej odległych czasów.