nasze media Mały Gość 12/2024

KAI/k

dodane 20.08.2007 08:17

Uzdrowiona w Świętym Krzyżu

Młoda dziewczyna chora na nieuleczalną chorobę gorąco modliła się przy relikwiach Krzyża Świętego. Po powrocie do domu i konsultacjach lekarskich okazało się, że została uzdrowiona - powiedział o. Damian Kopyto z klasztoru na Świętym Krzyżu.

Młoda kobieta, która kilka tygodniu temu przyjechała do świętokrzyskiego sanktuarium z Lublina, twierdzi, że została uzdrowiona po modlitwie wraz z bliskimi w kaplicy Oleśnickich przed Relikwiami Krzyża Świętego.

Cud ten uznali jej bliscy po badaniach lekarskich, jakie przeprowadzono dziewczynie po powrocie do domu. Lekarze nie potrafili w medyczny sposób wytłumaczyć nagłego uzdrowienia.

W dzień odpustu Podwyższenia Relikwii Przemienienia Krzyża Świętego 14 września uzdrowiona kobieta ma pojawić się ponownie z pielgrzymką dziękczynną w klasztorze. Wówczas w świętokrzyskim Sanktuarium ma być złożona stosowna dokumentacja uzdrowienia, opracowana na podstawie konsultacji lekarskiej i stanowiska komisji kościelnej. Dopiero wtedy oblaci wydadzą oficjalny komunikat w tej sprawie.

Sanktuarium świętokrzyskie prowadzą oblaci Maryi Niepokalanej. Jest ono najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich niemal na szczycie góry zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m. Odległe jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza. Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami było to główne miejsce pielgrzymkowe w Polsce. Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego

« 1 »