Chór Szkolny "Canzonetta" ze Strumienia (woj. śląskie) otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży. 27. edycja tej imprezy zakończyła się w Bydgoszczy.
"Chór Szkolny Canzonetta ze Strumienia, pod dyrekcją Tamary Nowok i Agnieszki Gawron-Gaszczyk, otrzymał też Złoty Kamerton oraz puchary ministrów edukacji oraz kultury i dziedzictwa narodowego" - poinformował członek jury prof. Janusz Stanecki.
Złote Kamertony wśród zespołów dziecięcech (do lat 16) otrzymały również chóry: "Impresja" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach, "Szczygiełki" z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej.
Z chórów młodzieżowych (do lat 21) wyróżniono w ten sposób chóry: "Cantilena" z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce, "Cantylena" z Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach, chór I Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, chór "Bel Canto" z Zespołu Szkół im. Hugo Kołłątaja w Jordanowie (woj. małopolskie), "Collegium Iuvenum" z Polskiego Gimnazjum w Czeskim Cieszynie, "Marzenie" z Ośrodka Kultury w Wieliszewie (woj. mazowieckie), Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku i Zespół Wokalny "Alaudae" z Polskiego Gimnazjum w Czeskim Cieszynie (filia w Karwinie).
Nagrodę lub wyróżnienie jury przyznało wszystkim 21 zespołom biorącym udział w konkursie. Jak powiedział prof. Stanecki, systematycznie rośnie liczba chórów szkół podstawowych i gimnazjów oraz umiejętności wykonawców.
Każdy z zespołów, aby dotrzeć do finału, musiał zwyciężyć w eliminacjach wojewódzkich i makroregionalnych. Dwudniowy finał zakończył się w niedzielę koncertem galowym w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wcześniej wszystkie chóry prezentowały swe umiejętności i repertuar podczas występów w bydgoskich kościołach.
"Konkurs promuje zarówno dawny, jak i współczesny repertuar chóralny, w szczególności polską literaturę muzyczną. Regulamin zawiera wymóg wykonania utworów obowiązkowych, z których powstał zbiór repertuaru dla chóralistyki, stanowiący niezwykle znaczący dorobek tej imprezy" - podkreślił prof. Stanecki.