Co drugi młody człowiek miał do czynienia z przemocą w Internecie lub przez telefon komórkowy.
Niemal połowa dzieci doświadczyła wulgarnych wyzwisk, 21 % - poniżania, ośmieszania i upokarzania, 16 % - straszenia, a nawet szantażu.
Takie są wyniki pierwszych w Polsce badań nad przemocą rówieśniczą z użyciem mediów elektronicznych. Zjawisko cyberprzemocy badały Fundacja Dzieci Niczyje oraz fima Gemus SA.
W środę, 7 lutego, w 40 krajach świata obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach projektu w szkołach organizowane były specjalne lekcje, kursy i szkolenia, które uświadamiają dzieciom i młodzieży zagrożenia jakie niesie ze sobą internet.
Anna Rywczyńska z NASK - Naukowej i Akademiskiej Sieci Komputerowej - podkreśla, że dzieci przy korzystaniu z internetu powinny uczyć się przede wszystkim szacunku do drugiego człowieka. Staramy się dzieciom uświadamiać, że to co zostanie opublikowane w internecie, zostanie na zawsze, dlatego należy szczególnie zwracać uwagę na to, by nie naruszyć cudzej prywatności.
Z internetu korzystają już nawet dzieci w wieku 3, 4 lat, które nie potrafią czytać. Dla nich Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła od dziś specjalny serwis przedszkolaki.sieciaki.pl O tym czym jest internet i jak z niego korzystać najmłodsi uczą się przez zabawę.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzono w Polsce po raz trzeci.