nasze media Mały Gość 12/2024

KAI/k

dodane 01.02.2007 10:25

Pożegnano Ryszarda Kapuścińskiego

Rodzina, dziennikarze i twórcy oraz przedstawiciele władz państwowych pożegnali w środę Ryszarda Kapuścińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy i reportażystów. Msza św. pogrzebowa odbyła się w kościele św. Krzyża w Warszawie. Eucharystii przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Ryszard Kapuściński zmarł 23 stycznia w Warszawie w wieku 74 lat.

Na początku Mszy św. Prymas Polski wyraził wdzięczność, "wszystkim, którzy przybyli oddać cześć wielkiemu Rodakowi".

Duszpasterz parlamentarzystów ks. Piotr Pawlukiewicz powiedział, że dla wielu ludzi twórczość Ryszarda Kapuścińskiego była bardzo ważna, wielu z nas nosi w sobie jego myśli.

Źródłem piękna jego twórczości, która tak zachwyca nie tylko Polaków, jest jego pokora, poszukiwanie prawdy o człowieku, umiejętność słuchania. (...)

Przez całe życie uczył się języka ludzi i narodów. - Tak robią mądrzy ludzie: uczą się zanim sami stworzą własne definicje - podkreślił ks. Pawlukiewicz.

W swej pracy Kapuściński znajdował się w różnych ekstremalnych sytuacjach, lecz z wszystkich wychodził zwycięsko dzięki naturalnej dobroci, którą posiadał - stwierdził kaznodzieja. Tą dobroć potrafili rozpoznać nawet ludzie o innej kulturze.

Ryszard Kapuściński był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i dziennikarzy. Zmarł 23 stycznia na zawał serca w warszawskim szpitalu Banacha w wieku 74 lat.

Zjeździł cały świat, uczestniczył w kilkudziesięciu wojnach, przewrotach i rewolucjach w Ameryce, Azji, a zwłaszcza w Afryce.

Napisał m.in.: "Cesarza" (1978), "Wojnę futbolową" (1978), "Szachinszacha" (1982), serię "Lapidarium" (1990, 1995, 1997 i 2000), "Heban" (1998) oraz "Podróże z Herodotem" (2005).

« 1 »