Preparaty z cholesterolem mogą pomóc w zabobieganiu wadom rozwojowym u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży - informuje pismo "Laboratory Investigation".
Picie alkoholu w czasie ciąży naraża płód na pojawienie się wad rozwojowych, które określa się wspólną nazwą płodowych zaburzeń alkoholowych (w skrócie FASD).
Zalicza się tu przede wszystkim nieprawidłowości w budowie i pracy układu nerwowego, w budowie serca, stawów oraz czaszki, co przejawia się charakterystycznymi rysami twarzy (m.in. mały zadarty nos, szeroko rozstawione oczy z opadającymi powiekami).
Chcąc poznać mechanizm powstawania płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD) naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Duke'a w Durham (stan Północna Karolina) prowadzili doświadczenia
na rybkach z gatunku danio pręgowany. (...)
Jest to zwierzę wygodne do badań, bo szybko rośnie i ma przezroczyste ciało. U zarodków tej ryby łatwo więc obserwować powstawanie wszelkich wad rozwojowych.
Okazało się, że alkohol szkodliwie wpływał na zarodki danio, gdyż zakłócał ważne procesy biochemiczne, w których udział bierze cholesterol. (...)
Badacze wykazali jednak, że cholesterol podawany zarodkom narażonym na działanie alkoholu przywracał zaburzone procesy biochemiczne do normy i zapobiegał wystąpieniu defektów typowych dla FASD.
Naukowcy mają nadzieję że w przyszłości można by zapobiegać płodowym zaburzeniom alkoholowym u dzieci, których matki piją w czasie ciąży.
Naukowcy zaobserwowali, że nawet kontakt z minimalnymi ilościami alkoholu w okresie zarodkowym powodował u małych rybek wady charakterystyczne dla płodowych zaburzeń alkoholowych.
Potwierdzają więc, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może wpłynąć wpłynie szkodliwie na płód dziecka.