Zdjęcia z polskich wykopalisk w rejonie śródziemnomorskim, fragmenty wydobytej tam ceramiki i odlewy odkrytych przez Polaków rzeźb pokazano na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspozycję przygotowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Wystawa pod nazwą "Profesor Kazimierz Michałowski i polska szkoła archeologii śródziemnomorskiej" została zorganizowana w 25. rocznicę śmierci prof. Michałowskiego i w 70 lat od rozpoczęcia przez niego pierwszych wykopalisk w Tell Efdu w Górnym Egipcie.
Prof. Michałowski był archeologiem, egiptologiem, historykiem sztuki. Stworzona przez niego polska szkoła archeologii uważana jest za wzorcową.
Założone przez prof. Michałowskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej prowadzi obecnie ponad 40 misji archeologicznych, w: Egipcie, Sudanie, Syrii, na Cyprze, w Libanie i Iraku.
"Na większości stanowisk, na których pracujemy, szczególnie w Egipcie, warstwy kulturowe sięgają z reguły wczesnego średniowiecza. Tam, gdzie kiedyś było antyczne miasto lub osada, później często powstawały arabskie cmentarzyska. (…) Znajdujemy tam stele grobowe, zespoły ceramik i monet itd." – mówił kurator wystawy.
Wystawa w Pałacu Kazimierzowskim będzie czynna do 14 grudnia.