nasze media Mały Gość 12/2024

PAP/k

dodane 18.10.2006 12:15

Narodziny galaktyki

Znajdujący się na orbicie wokółziemskiej Teleskop Hubble'a sfotografował proces tworzenia się wielkiej galaktyki. Galaktyka odległa jest od ziemi o 10,6 miliardów lat świetlnych. Nazwano ją "Galaktyką Sieci Pajęczej".

Wokół niej znajdują się setki małych galaktyk. Dziesiątki z nich jest w fazie "pożerania" ich przez
wielką towarzyszkę.

"Pożeranie" było do tej pory przyjmowane przez naukowców jako sposób tworzenia się wielkich galaktyk we wczesnym Wszechświecie.

Obserwacje z Teleskopu Hubble'a dowodzą, że ta hipoteza jest prawdziwa.
"Galaktyka Sieci Pajęczej" jest jedną z najmasywniejszych
znanych galaktyk.

- Teleskop Hubble'a umieszczony jest na orbicie Ziemi na wysokości ok. 600 km, poza atmosferą. Jego nazwa pochodzi od imienia wybitnego amerykańskiego astronoma Edwina Hubble'a. Teleskop został wystrzelony na orbitę okołoziemską 24 kwietnia 1990 roku jako owoc pracy agencji kosmicznych NASA i ESA. Jego masa wynosi masie 11,5 tony. Długość: 13,1 metra.


- Rok świetlny - to miara odległości stosowana w astronomii. Jest to odległość jaką pokonuje światło w próżni w czasie jednego roku. 1 rok świetlny to ok 9 500 bilionów kilometrów.

Dla porównania: Ziemia znajduje się tylko 8,5 minuty świetlnej od Słońca, a średnica Układu Słonecznego wynosi 11 godzin świetlnych

« 1 »