Europejscy astronomowie zapowiadają w 2010-2011 r. początek budowy teleskopu optycznego, z głównym zwierciadłem o średnicy około 42 m. Byłby on cztery razy większy od obecnie istniejących.
Naukowcy mają nadzieję, że planowany teleskop otworzy nową epokę w astronomii i pozwoli na szczegółowe badanie najodleglejszych obiektów.
Tak silne urządzenie pozwoli dostrzec najstarsze galaktyki – jedne z pierwszych, jakie formowały się we wszechświecie.
Teleskop pozwoli na szukanie w atmosferach planet okrążających gwiazdy sygnałów sugerujących obecność życia (np. metanu czy chlorofilu).
Na budowę tak wielkiego teleskopu zdecydowało się właśnie europejskie obserwatorium astronomiczne, korzystające obecnie na górze Cerro Paranal w Chile z 8,2-metrowego teleskopu VLT, nazywanego czasem „maszyną do odkryć”.
Teleskop ma mieć średnicę 30-60 m.
Do końca 2006 r. władze obserwatorium chcą przedstawić pełną koncepcję urządzenia. Start budowy zapowiadają na rok 2010-2011 r.
Nie ma jednomyślności co do tego, gdzie stanie teleskop. Lokalizacja wielkich obserwatoriów astronomicznych wymaga oddalenia oraz suchych rejonów, by nieba nie zasłaniały chmury. W grę wchodzą: Afryka Płd., Tybet, Grenlandia i Antarktyka.