nasze media Mały Gość 12/2024

Joanna  Kojda Joanna Kojda

dodane 09.04.2024 09:00

Czy ksiądz Wojtek boi się spowiedzi?

Co łączy wizytę u dentysty ze spowiedzią i jak pozbyć się lęku na widok konfesjonału?

Mocne postanowienie poprawy nie zawsze jest w nas mocne... Podobnie jest z żalem za nasze grzechy. Czy taka spowiedź jest ważna?

Najlepiej o tym porozmawiać ze spowiednikiem. Bo czasem jest tak, że nie rozumiemy, na czym polega grzech, czasem nie widzimy od razu, że dany grzech naprawdę szkodzi. Czasem problemem są tylko nasze emocje, to znaczy rozum nam mówi, że nie wolno tak robić, ale serce, pragnienia czy wola chcą robić co innego. Stopień żalu to nie stopień emocji, bólu, cierpienia z powodu popełnionych grzechów.

To na czym polega szczery żal?

Żal to przede wszystkim świadomość, że zrobiłem źle. Tak jak w chorobach. Można nie czuć się źle, ale wiadomość od lekarza, że jestem śmiertelnie chory, uświadamia mi, że nie ma żartów. Dobrą radą jest zasada, żebyśmy przynajmniej żałowali, że nie żałujemy. Wtedy pokazujemy, że chociaż uczucia nie rozumieją jeszcze wielkości grzechu, to rozum jak najbardziej chce iść za tym, co mówi Bóg i czego naucza Kościół. A jeśli rozum za tym pójdzie, to i serce prędzej czy później zrozumie, na czym polegała wielkość takiego czy innego grzechu.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..