nasze media Mały Gość 12/2024

pap/as

|

PAP

dodane 03.01.2024 09:53

„Sztuczne słońce” ma na 300 sek. osiągnąć 100 mln stopni C

Działający w Korei Południowej reaktor fuzyjny KSTAR został właśnie rozbudowany. Celem jest uzyskanie przez 300 sekund plazmy o temperaturze aż 100 mln stopni C.

Koreański Instytut Energii Fuzyjnej poinformował o wyposażeniu reaktora KSTAR w nowy system odprowadzania spalin i zanieczyszczeń. To reaktor typu tokamak, w którym prowadzone są badania nad wykorzystaniem fuzji termojądrowej.

Najnowsza wersja systemu ma umożliwić, uzyskanie do końca 2026 roku temperatury wynoszącej aż 100 mln st. C i utrzymanie jej przez 300 sekund. Wcześniej 100 mln stopni C udawało się podtrzymywać tylko przez 30 sekund.

Prace nad urządzeniem rozpoczęto w 2018 roku, a rok trwała sama instalacja. Składa się ono m.in. z wolframowych kaset, które wyściełają całe dno reaktora.

Zastąpienie wykorzystywanego dotąd węgla wolframem poprawiło główne parametry urządzenia aż dwukrotnie.

Eksperymenty prowadzone w reaktorach takich jak KSTAR mają z czasem doprowadzić do powstania fuzyjnych elektrowni, które dostarczałyby ogromnych zasobów energii przy minimalnej ilości radioaktywnych odpadów.

Podobne badania nad wykorzystaniem do produkcji energii fuzji termojądrowej prowadzone są na południu Francji w Marsylii w Międzynarodowym Eksperymentalnym Reaktorze Termonuklearnym. Kluczowe jest utrzymanie rozgrzanej plazmy z dala od ścianek reaktora. Stosuje się różne techniki jak odpowiednie kształtowanie pola magnetycznego czy bariery wykorzystujące ciśnienie. Koreańskim naukowcom udało się zmodyfikować tą ostatnią i uzyskać większą stabilność plazmy przez zmniejszenie jej gęstości, a tym samym zwiększenie temperatury w centrum i zmniejszenie na obrzeżach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..