Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem od słowackich skautów odebrali w niedzielę polscy harcerze.
Uroczystość przekazania Światła odbyła się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Czyńmy pokój”
Na uroczystość do Zakopanego przyjechało 3 tys. harcerzy i harcerek, którzy ruszą do swoich miejscowości rozprowadzając Światło po całej Polsce. Zgodnie z tradycją, Betlejemskie Światło Pokoju trafi do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera, ale także do różnych organizacji, aby zapłonęło na wigilijnych stołach jako symbol pokoju i braterstwa.
Harcerze przekażą też Betlejemskie Światło skautom z Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Jak nazwa wskazuje Światło Pokoju pochodzi z Betlejem, gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się „Książę Pokoju” – Jezus Chrystus. W grocie Jego narodzenia płonie wieczny ogień. Od niego po raz pierwszy w 1986 roku odpalono malutką świeczkę, którą skauci w wielkiej sztafecie nieśli przez kraje i kontynenty.
Przekazanie Światła Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w miejscowości Linz w Austrii w ramach bożonarodzeniowej akcji charytatywnej dla dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Wtedy akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”.
Rok później patronat nad inicjatywą objęli skauci austriaccy, którzy roznosili ogień z Betlejem do różnych instytucji, by w czasie Bożego Narodzenia stał się żywym symbolem pokoju, nadziei i miłości. I odtąd każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Obydwa narody są w stałym konflikcie a od niedawna prowadzą wojnę. Jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju (tak było dotąd) zawieszane są wszelkie działania wojskowe.
O Betlejemskim Świetle Pokoju czytaj więcej w grudniowym numerze „Małego Gościa”