Fragmenty kafli, ceramiki, monety, pozostałości po szpitalu polowym czy większy fragment kamiennej podłogi
Podczas badań archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu paradnym pałacu Branickich w Białymstoku znaleziono prawdziwe skarby, ważne odkrycia dla poznania historii miasta.
Wiele z nich odkryto w jednym z narożników, gdzie znajdowała się warstwa gruzowiska, powstała po II wojnie światowej, po zniszczeniu pałacu Branickich. Były tam znaleziska m.in. z I wojny światowej, kiedy to działał w tym miejscu szpital polowy.
Archeolodzy potwierdzają, że budynek powstał prawdopodobnie w XV w. za czasów Raczko-Tabutowiczów, czyli jest starszy niż zakładano.
Wśród zabytków są też m.in. XVII-wieczne monety, metalowe przedmioty: klucze, okucia, guziki od mundurów, gwoździe czy pozłacany drobny zabytek, który mógł być najprawdopodobniej pokrętłem lub kluczykiem do niewielkiej szkatułki.
Prace archeologiczne mają potrwać do końca wakacji; będą odkrywane kolejne fragmenty w zaplanowanym obrębie 500 mkw.
Pałac i ogród Branickich w Białymstoku to najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieście i regionie. Swoją świetność przeżywał on w XVIII w., za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie.