nasze media Mały Gość 12/2024

Gabriela Szulik

dodane 10.07.2023 14:01

Do zobaczenia... w muzeum

Po co chodzić do muzeum? Dlaczego warto poznawać przeszłość? - to małogościowa propozycja na wakacje

Do czego potrzebne są starocie, jakie muzeum jest od dawna wyczekiwane a które będzie przypominać morze, piaszczyste wydmy i wypełnione wiatrem żagle, specjalnie dla Małego Gościa mówi Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego

Oto jego fragmenty:

Mały Gość: Czy w muzeum muszą być stare przedmioty?

Piotr Gliński: To dobre pytanie. (śmiech) Stare przedmioty są o tyle cenne, o ile przypominają nam i utrwalają historię ważną dla nas, dla naszej rodziny czy szerzej – dla naszej ojczyzny.

W Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie znajduje się aż 15 tysięcy eksponatów z wielu dziedzin, m.in. astronomii i fizyki, górnictwa i hutnictwa, informatyki, radiotechniki, transportu, a także energetyki. Bo jak najprościej i zarazem w najbardziej atrakcyjny sposób pokazać najmłodszym, jak było kiedyś, jeśli nie poprzez prezentację starych, ale jakże ciekawych i dziś już praktycznie nieodstępnych przedmiotów? Wartościowe eksponaty mogą być kluczem do opowieści, która otworzy drzwi do fascynującego świata kultury i historii. W ostatnich latach uratowaliśmy wspomniane Narodowe Muzeum Techniki, które było już zamknięte. A na błoniach Stadionu Narodowego budujemy nową siedzibę – zarówno dla Narodowego Muzeum Techniki, jak i Muzeum Historii Naturalnej, w którym będzie można obejrzeć wyjątkowe eksponaty, na przykład dinozaury. 

Jakie jest Pana ulubione muzeum?

A można powiedzieć o dwóch?

Oczywiście

Pierwsze to przepiękne, odremontowane przez nas, wraz z zakupem dla państwa polskiego Kolekcji Czartoryskich, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Z przepięknym dziedzińcem przykrytym szklanym dachem, przypominającym architekturę śródziemnomorską. (…)

 

A drugie?

To powstające na warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski – największe, długo oczekiwane polskie muzeum. (…) To będzie ważne, godne i mądre miejsce opowiadające o naszej fascynującej historii od czasów chrztu Polski do współczesności. Otwarcie już 28 września.

(…)

Jaką miałby Pan propozycję dla naszych czytelników?

Jeśli wakacje będziecie spędzać w górach, zachęcam do odwiedzenia nowego oddziału Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem – Muzeum Kornela Makuszyńskiego – autora dobrze Wam na pewno znanych „Przygód Koziołka Matołka”.

W Bielsku-Białej, w Studiu Filmów Rysunkowych, powstaje Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. Będzie to miejsce edukacji i rozrywki dla całej rodziny.

W stolicy natomiast kilka lat temu otworzyliśmy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie oprócz zwiedzania wystawy można wziąć udział w ciekawych warsztatach i zajęciach edukacyjnych.

 

A jeśli ktoś pojedzie nad morze?

Tam można odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które ma przygotowaną specjalną ekspozycję dla dzieci „Podróż w czasie”. Składają się na nią rekonstrukcja mieszkania warszawskiej rodziny oraz sala lekcyjna, ukazujące realia życia i nauki w trudnym czasie II wojny światowej. Nad morzem, w Łebie, tuż nad kanałem portowym, powstaje także wyjątkowe Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Ujrzycie tam m.in. ogromny, 25-metrowy stalowy kuter. Cała architektura muzeum będzie przypominać morze, piaszczyste wydmy i wypełnione wiatrem żagle.

Ile mamy w Polsce muzeów?

W ostatnim czasie zbudowaliśmy, wyremontowaliśmy lub przebudowaliśmy około 300  muzeów. Obecnie w oficjalnym wykazie znajduje się ponad tysiąc muzeów w całym kraju.

(…)

Cała rozmowa w wakacyjnym wydaniu "Małego Gościa"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..