W sierpniu Polskę przemierzają pieszo setki tysięcy ludzi w ponad 40. pielgrzymkach.
Warszawska Pielgrzymka na Jasną Górę jest jedną z najdłużej pielgrzymujących. Po raz pierwszy wyruszyła w 1711 roku, by podziękować za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy. Pielgrzymka wychodzi zawsze 6 sierpnia. W tym roku po raz 307. Do Częstochowy pielgrzymi docierają 14 sierpnia na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia).
Najstarszą udokumentowaną pielgrzymką do Częstochowy jest pielgrzymka z Gliwic. Na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy we wrześniu 1626 roku, by podziękować za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Maryja wg podań miejskich miała rozciągnąć swój płaszcz nad miastem, by je uchronić i zmusić wrogów do ucieczki.
Potem w 1637 roku na Jasną Górę wyruszyła pielgrzymka z Kalisza. Jako jedyni w Polsce, drogę w obie strony pielgrzymi pokonują pieszo. Tam i z powrotem to ok.
Najdłuższą jest pielgrzymka Kaszubska. Z Helu na Jasną Górę (
Na Jasną Górę oprócz Warszawskiej czy Kaszubskiej idą w sierpniu m.in.: od 30 lipca piesza pielgrzymka z Białegostoku (
Każda pielgrzymka kończy się wejściem na Jasną Górę. Większość przybywa do Częstochowy ok. 13 sierpnia na uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej.